Neuporabni paralizator

Podatki iz prakse kažejo, da ni potrebe po električnih paralizatorjih

Smrtonosno prisilno sredstvo

Smrtonosno prisilno sredstvo

Električni paralizator je orožje, ki v človeško telo spusti električni tok z napetostjo 50.000 voltov, kar začasno povsem ohromi osrednji živčni sistem. Predvsem pri srčnih bolnikih lahko nenaden sunek elektrike povzroči smrt.
Sredi leta 2006 je notranji minister Dragutin Mate odredil enoletno poskusno obdobje za uporabo električnega paralizatorja in posebno nadzorno skupino za nadzor uporabe v praksi. Novo orožje so poskusno dobili pripadniki Specialne enote Generalne policijske uprave (GPU). Vendar pa niti eden izmed petnajstih paralizatorjev v obdobju enega leta ni bil uporabljen, zato se je minister odločil za še eno poskusno obdobje. A tudi po dveh letih testne rabe policisti paralizatorja niso uporabili niti enkrat.
Ker se je drugo poskusno obdobje končalo z molkom policije, smo jim nekaj vprašanj zastavili mi. Odgovor pa je bil naslednji: »31. 7. 2008 se je končalo drugo enoletno poskusno obdobje uporabe električnega paralizatorja znamke Taser X26 v Specialni enoti Generalne policijske uprave. V poskusnem obdobju policisti električnega paralizatorja niso uporabili. Delovna skupina za nadzor nad uporabo električnega paralizatorja v policiji bo pripravila celovito poročilo in svoje ugotovitve predstavila vodstvu
Sami od sebe pa so se oglasili v Amnesty International Slovenije (AIS), ki uvedbi paralizatorjev nasprotujejo že od samega začetka. Po njihovem mnenju je bila poskusna uporaba nezakonita, saj bi uporabo novega orožja moral dovoljevati zakon o policiji, pa ga ne.
Ker se poskusni uporabniki paralizatorjev v dveh letih niti enkrat niso znašli v položaju, ko bi jim prav prišla njihova uporaba, bo verjetno tudi ministru počasi postalo jasno, da uvedbe novega orožja ne v javnosti ne v državnem zboru ne bo mogel dostojno argumentirati. Ali kot pravi Blaž Kovač iz AIS: »Upamo, da molk MNZ pomeni, da se paralizator v policijo ne bo uvedel in da so bili naši pomisleki nazadnje le upoštevani.«
Mimogrede, ministrstvo za pravosodje je v prvotnem predlogu sprememb zakona o izvrševanju kazenskih sankcij paralizatorje predvidelo kot novo prisilno sredstvo v slovenskih zaporih. To namero so opustili šele po ostrem protestu AIS.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.