Ukor Janševi tovarišici

Angelca Likovič šele ob slovesu prepoznala pravi obraz svoje nekdanje stranke

Angelca, še preden je Janez pozabil nanjo ...

Angelca, še preden je Janez pozabil nanjo ...
© Matej Leskovšek

Ko je novonastala Krščansko demokratska stranka (KDS) še pred začetkom volilne kampanje sporočila, da že ima zagotovljene potrebne tri poslanske podpise za kandidaturo na volitvah, so se predvsem na poslance začeli pritiski, naj podpisov ne prispevajo. Pritiskov pa je bila deležna tudi dolgoletna članica SDS in razredničarka Janeza Janše v osnovni šoli Angelca Likovič.
Ker je SDS uspela pregovoriti dva svoja poslanca, Bojana Starmana in Mirka Zamernika, da podpisov za kandidaturo nista prispevala, bo KDS kandidirala s podpisi volivcev. V nasprotju s Starmanom in Zamernikom pa Likovičeva ni poslanka. Kljub temu je njen prestop veljake SDS tako zelo zmotil, da so pritisnili tudi na njo. Najprej jo je poklical glavni tajnik stranke Dušan Strnad. Temu klicu pa so sledili novi in novi tudi grozilni klici njej in njenemu možu, ki je prav tako prestopil v KDS. Meni, da so ji tudi prisluškovali, saj so vse, s katerimi je govorila, kmalu poklicali ljudje iz SDS in jih spravili k pameti: »Dogaja se enako kot pred leti, le da so me takrat ljudje po telefonu zmerjali z Janševo kurbo. Vse skupaj je bilo tako intenzivno, da sva oba z možem morala zamenjati telefonski številki.«
Pritiskom z neznanih telefonskih številk se pač ni mogoče upreti drugače. Vsem strankarskim veljakom, ki so jo klicali, pa je Likovičeva pojasnila, da odhaja predvsem zaradi odnosa stranke do nje, ta se je zadnja dva mandata samo poslabševal. »Glavni razlog za moj izstop iz stranke je, da sem bila že dalj časa politično mrtva, za kar je zaslužen generalni sekretar vlade Božo Predalič.« Slednji naj bi jo načrtno politično »ubijal«, odkar je pred šestimi leti hotel v Grosupljem kandidirati za župana, Likovičeva, takrat vidna predstavnica lokalne SDS, pa se je odločila podpreti dr. Petra Verliča, ki je volitve le za malo izgubil v drugem krogu. »Od takrat naprej so mene in mojega moža odstranili tako iz občinskega sveta kot tudi iz vseh komisij in odborov. Mislila sem, da bo stranka to krivico popravila ob naslednjih lokalnih volitvah. Namesto tega je Predalič z najožjim krogom sodelavcev v vse možne organe občine raje spravil svoje sorodnike in sorodnike drugih članov.« Vse to pa se seveda ni dogajalo mimo Janše: »Je pa gospod Janez, moj nekdanji predsednik, za vse to vedel, saj sem ga o vsem tudi pisno obvestila. Najmanj, kar bi lahko storil, da bi me poklical na pogovor, saj sem zanj veliko naredila. In to prav v tistem času, ko je najbolj potreboval podporo, da je prišel v državni zbor. Stranko smo mu v Grosupljem postavili jaz, moj mož in še trije kolegi.«
Likovičeva, ki je na lastni koži spoznala pravi obraz svoje nekdanje stranke, sicer meni, da je Janševa vlada naredila tudi kaj dobrega, da pa je treba še veliko postoriti. »Predvsem se je treba več pogovarjati. Ko ljudje pridejo na oblast, hitro postanejo samozadostni. Pa tudi kadrovska politika je pomembna, treba je forsirati strokovnjake, ker se sicer hitro v ospredje prerinejo komolčarji, kar pa ni dobro.«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.