Marjan Horvat

 |  Mladina 38

Na Hrvaškem iščejo kandidate za predsednika države

Po Tuđmanu Tuđman?

Hrvaški pisatelj in akademik Ivan Aralica, ki je za mnoge duhovni vodja hrvaške intelektualne desnice, je od vodstva HDZ zahteval, naj sprejme dr. Miroslava Tuđmana, sina nekdanjega predsednika države dr. Franja Tuđmana, za svojega kandidata na predsedniških volitvah. Sedanji predsednik HDZ in premier Ivo Sanader se je na Araličevo pobudo odzval takole: »Odgovor volivcev na dosedanje politične projekte Miroslava Tuđmana je bil negativen. Zakaj bi uspešna stranka, ki je večkrat zmagala na volitvah, vzela zgubo.«
Toda očitno se Miroslav Tuđman ne da zlahka zriniti s političnega prizorišča. Podporo za svojo kandidaturo na predsedniških volitvah, ki bodo leta 2010, je začel zbirati v tujini. V Avstraliji je avgusta letos predstavljal svojo knjigo Čas krivoprisežnikov, v kateri obračunava s političnimi nasprotniki in odpadlimi sopotniki svojega očeta, ki ga poskuša rehabilitirati. Zapisal je: »Seveda ne morem zanikati čustvenih in družinskih razlogov za takšno stališče. Gre pa za mojo zavezo do očeta in človeka, pokojnika, ki je obtožen v Haagu, kar je samo po sebi pravni precedens. Politična opozicija ga križa z lažmi, ga omalovažuje prek meja dobrega okusa, njegova stranka, HDZ, pa se mu je odrekla in ga je pripravljena braniti le, če bi ji to koristilo.«
Po pisanju tednika Nacional je Miroslava Tuđmana v Avstraliji gostila radikalno desničarska skupina hrvaških izseljencev, nastopil pa je v dvorani, ki so jo poimenovali po Anteju Gotovini, generalu, obtoženem vojnih zločinov nad Srbi v Nevihti leta 1995. Brenkanje na nacionalistične strune med nekdanjo politično emigracijo je značilno za politike s hrvaške desnice, zlasti za učence Franja Tuđmana.
Miroslav Tuđman, profesor komunikologije, ima po sodbi hrvaških analitikov bore malo možnosti, da bi po zgledu svojega očeta postal hrvaški »poglavnik«. Čeprav se je v najtežjih časih nastajanja države »šolal« pri očetu kot vodja hrvaških obveščevalnih služb in si zagotovo pridobil tudi politične izkušnje, tega kapitala ni znal izkoristiti. Sicer pa je na ta položaj prišel, ker je bil predsednikov sin, in to celo iz opozicijske Unije socialdemokratov. Kasneje se je pridružil HDZ, a jo je po očetovi smrti, ko se je začel obračun s Tuđmanovo zapuščino, zapustil in politično pristal v skrajno nacionalističnih strankah, ki jih je sam ustanavljal. S svojo morebitno kandidaturo za predsednika države pa bo zmešal štrene HDZ, saj se del njenega volilnega telesa nostalgično spominja časov vladavine dr. Franja Tuđmana. Mnenja analitikov o početju njegovega sina Miroslava so različna, a dovolj zgovorno ga je v Globusu opisal Denis Kuljiš: »Komunikolog, ki ne zna komunicirati, naslednik globoko kompromitirane družine in politike; komu, za vraga, je zdaj potreben dr. Miroslav Tuđman?«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.