Peter Petrovčič

 |  Mladina 39  |  Politika

Novi kazenski zakonik odpisan

Bodoče koalicijske stranke napovedujejo zadržanje najbolj spornega zakona aktualne vlade

Bo za Šturmom čistil Aleš Zalar?

Bo za Šturmom čistil Aleš Zalar?
© Borut Krajnc

Po poročanju Dnevnika so si v bodočem vladnem trojčku, SD, Zares in LDS, edini, da novi, Šturmov kazenski zakonik zadržijo, še preden 1. novembra začne veljati. S tem se strinjajo tudi v Desusu, eni izmed morebitnih koalicijskih partnerk, za zadržanje pa navijajo tudi najverjetnejši bodoči pravosodni minister Aleš Zalar, predsednica sodniškega društva Janja Roblek ter predsednik odvetniške zbornice Miha Kozinc.
Zakonu, ki mu je ves čas nasprotovala tudi domala celotna strokovna javnost, se torej obetata vsaj zadržanje in celovita prenova, če ne že kar konec, preden je sploh zaživel. Tako je tudi prav, saj prinaša dosmrtni zapor, ki bi pomenil nepotrebno znižanje ene najpomembnejših civilizacijskih norm, zvišanje represije nasploh, pa register pedofilov, ki bodo za vedno v kazenskih evidencah, zmešnjavo pri zastaralnih rokih, odpravo prepotrebnega instituta majhnega pomena in edinstvene norme glede kazenske odgovornosti, prištevnosti, krivde in skrajne sile, ki ponekod celo nasprotujejo same sebi. Zato je pričakovano razmišljanje predsednika odbora za pravosodje pri LDS, Aleša Zalarja: »Če bo zakon mogoče zadržati, bomo mi zagotovo podprli to rešitev«, Pavla Gantarja iz Zaresa: »Opredelitev vseh treh strank je glede tega zelo enotno, zato tu ne vidim večjih problemov« in vodje poslanske skupine Desus Franca Žnidaršiča, ki »bi takšno odločitev takoj podprl«. Da tudi v največji SD razmišljajo v tej smeri, pa je potrdil kar vodja njihove poslanske skupine Miran Potrč.
Izvedba namere novih vladarjev v praksi pa ne bo tako preprosta. Zadržanje se mora namreč zgoditi v mesecu dni, ker bi popravljanje že veljavnega novega kazenskega zakonika pomenilo nepotrebno dodatno zmedo. Zadržanje po nujnem postopku pa bo treba utemeljiti z dejstvom, da bi z uveljavitvijo zakona nastala škoda za državo. No, slednje bo verjetno celo lažje, kot se zdi, ker ministrstvo za pravosodje doslej za sodnike, ki bodo z uporabo zakonika najpomembneje posegali v pravice ljudi in države, še ni pripravilo niti enega izobraževanja o številnih novostih.
Četudi bi novi kazenski zakonik na koncu vendarle obstal, ga bo treba predelati skoraj do neprepoznavnosti, kar pomeni dodatne stroške za proračun. Kot je stroka govorila že prej, so pisci zakona dr. Ivan Bele, dr. Mitja Deisinger in dr. Vid Jakulin dobili po okoli 10 tisoč evrov vsak za slabo opravljeno delo. Kar nekoliko komično pa je, da so omenjeni trije za GV založbo že spisali 542 strani debelo knjigo »Kazenski zakonik z uvodnimi pojasnili«, v kateri sta besedili tako starega kot novega zakona in primerjava med njima. Knjiga, ki je izšla v torek, bo torej v vsakem primeru neuporabna.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.