Antonio Vidali

 |  Mladina 43

Koliko zlorab?

Ni ugotovljenih kršitev

Janševa vlada je julija 2007 sprejela spremembo zakona o javnih uslužbencih, predvsem sporen pa se je zdel člen 33 a, ki govori o zlorabi pravic do zadržanosti z dela ali pravic do povračila potnih stroškov. Minister za javno upravo Gregor Virant je odločitev za poseben nadzor javnih uslužbencev ob sprejetju zakona pojasnjeval s tem, da bo država samo iz naslova plačevanja nadomestil za prevoz vsak mesec prihranila »veliko sredstev«. Poudaril je, da uvedba nadzora ne pomeni, da vlada ne zaupa javnim uslužbencem, saj večina javnih uslužbencev igra po pravilih.
Na Zavodu za zdravstveno zavarovanje sicer pravijo, da izdatki za nadomestila plač za čas bolniške odsotnosti delodajalce stanejo na leto okoli 1,4 odstotka bruto družbenega proizvoda. Zavod vsako leto za nadomestila plač nameni najmanj 10 odstotkov svojih odhodkov. Vsak zaposleni Slovenec pa preživi na bolniškem dopustu povprečno 8,6 dneva na leto, kar nas po evropski raziskavi uvršča v vrh lestvice.
In koliko so pravzaprav prihranili? V več kot enoletnem obdobju se pristojni na ministrstvih tako rekoč sploh niso odločali za nadzore v zvezi z domnevno zlorabo pravic do zadržanosti z dela ali do povračila potnih stroškov. Tako se, sodeč po odgovorih, ki smo jih prejeli, za noben nadzor niso odločili na ministrstvu za promet in na ministrstvu za šolstvo in šport. Podobno je bilo na ministrstvu za javno upravo, prav tako na tem ministrstvu ne razpolagajo s podatki glede kršitev oziroma ukrepov v drugih organih državne uprave. Tudi na ministrstvu za notranje zadeve (upravni del) in inšpektoratu za notranje zadeve niso pooblastili nobenega javnega uslužbenca za ugotovitev »dejanskega stanja«. Na generalni policijski upravi so v petih primerih za nadzor bolniške odsotnosti izdali pooblastilo javnemu uslužbencu, vendar v nobenem od navedenih primerov ni bila ugotovljena kršitev. Tudi na ministrstvu za obrambo ni bil ugotovljen utemeljen sum, na podlagi katerega bi pooblaščena fizična ali pravna oseba nadzorovala javnega uslužbenca zaradi suma zlorabe pravic do zadržanosti z dela in pravic do povračila potnih stroškov ...
Kljub obetavnim napovedim torej za zdaj brez ugotovljenih kršitev in velikih prihrankov.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.