Urša Marn

 |  Mladina 44

Poplačilo vojne škode

Koliko odškodnine za premoženjsko vojno škodo bo dobil minister Šturm?

Na ministrstvu za pravosodje so tik pred parlamentarnimi volitvami pripravili končno besedilo predloga zakona o povračilu premoženjske škode iz časa druge svetovne vojne, po katerem naj bi med oškodovance ali njihove zakonite dediče razdelili 520 milijonov evrov. Po mnenju ministrstva naj bi bilo oškodovancev približno 150.000, to pomeni, da bi vsak v povprečju dobil 3.466,66 evra odškodnine. Seveda bodo nekateri dobili več, drugi manj. Med tistimi, ki naj bi bili upravičeni do precej višjega zneska, je tudi dosedanji pravosodni minister in bodoči rektor Nove univerze dr. Lovro Šturm. Po formuli, zapisani v predlogu zakona, Šturm pričakuje približno 10.000 evrov odškodnine ali skoraj trikrat toliko, kot znaša povprečni znesek na oškodovanca. Toda na ministrstvu hkrati dodajo, da bi se Šturm odškodnini, če bi jo prejel, odpovedal.
Povejmo še, da so po zadnji različici predloga zakona do izplačila odškodnine upravičene le fizične osebe (prej tudi pravne osebe), najvišji možni posamični znesek pa je omejen na 150.000 evrov (prej 200.000 evrov). Ker naj bi se denar zagotovil z gmotnim premoženjem države iz B-bilance, bo treba sprejeti še poseben zakon v okviru ministrstva za finance. Ključno vprašanje je seveda, ali bo v času mednarodne finančne krize in pričakovane recesije pri poplačilu gmotne škode iz časa druge svetovne vojne vztrajala tudi nova vladna garnitura. Glede na izjave nekaterih njenih vodilnih politikov lahko sklepamo, da se bo na tej točki še zelo zapletlo. Spomnimo se, da je vodja poslanske skupine stranke Zares Matej Lahovnik že spomladi, ko je bil osnutek zakona prvič predstavljen javnosti, dejal, da gre za »eno najbolj neumnih zakonskih pobud novejše zgodovine« in da bi »vsak opravilno sposoben finančni minister takšnemu zakonskemu predlogu odločno nasprotoval«. Osnutku predlaganega zakona pa so odločno nasprotovali tudi v poslanski skupini LDS.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.