6. 11. 2008 | Mladina 45
Neznosna lahkost obtoževanja
»Atentat« na pisatelja Kundero
Sredi oktobra je češki državni Inštitut za raziskovanje totalitarnih režimov sporočil, da je skupina zgodovinarjev in raziskovalcev našla dokument, ki razkriva, da naj bi bil znani češki pisatelj svetovnega slovesa Milan Kundera sodelavec češkoslovaške tajne policije. Dokument je objavila revija Respekt, v članku pa češki akademik Adam Hradilek zatrjuje, da je Kundera ovadil Miroslava Dvoračka, sodelavca češke izseljenske obveščevalne službe v Nemčiji. Češka policija ga je aretirala, ko je v Pragi obiskal svoje dekle, Ivo Militko. Dvoraček je bil obsojen na 22 let zapora, odslužil pa jih je »le« 14. Zgodbo je Hradilku menda potrdila tudi Iva Militka, ki je »s tem morala živeti vse življenje«. Dvoraček, ki živi na Švedskem, se je zavil v molk, Hradilek pa pravi, da naj bi bil Kundera ovajal zato, da bi imel privilegije na Praški filmski akademiji, kjer je študiral.
Milan Kundera, ki je v svojih romanih Neznosna lahkost bivanja, Knjiga smeha in pozabe, Umetnost romana in Nesmrtnost, razkrival temne plati komunističnih režimov, se je komunistični partiji pridružil, ko je bil še študent, a so ga kasneje iz nje izključili. Po letu 1968, ko so invazije na Češkoslovaško pod sovjetskim vodstvom zlomile liberalne reforme Aleksandra Dubčka, je zapustil državo in se preselil v Francijo. Danes devetinsedemdesetletni Kundera z mediji ne komunicira skoraj nikoli. Zdaj se je oglasil prvič po letu 1985 in zanikal obtožbe. »Popolnoma sem šokiran nad nečim, česar nisem pričakoval, o čemer še do včeraj nisem vedel nič in kar se ni zgodilo. Moškega sploh ne poznam,« je povedal za češko tiskovno agencijo.
Kundera ni prvi umetnik, ki ga obtožujejo »zamolčane« preteklosti. Nemški pisatelj Günther Grass, »vest Nemčije«, je šele pred dvema letoma razkril, da je bil član Waffen SS. V času mccarthyizma je hollywoodski režiser Elia Kazan osem sodelavcev obtožil članstva v komunistični partiji. Britanskega pisatelja Georgea Orwella pa so tik pred smrtjo obiskali obveščevalci in izročil jim je »seznam novinarjev in pisateljev, ki so kriptokomunisti in tako usmerjeni, da jim ni mogoče zaupati dela propagandista«.
Nesporno je, da je bilo sprva v nekdanji Češkoslovaški republiki sodelovanje intelektualcev s komunistično partijo dokaj razširjeno, leta 1991 pa so objavili seznam domnevnih kolaborantov s komunistično policijo. A na njem so se znašli tudi nedolžni ljudje. Niti »obtožnica« zoper Kundero, kot piše International Herald Tribune, ni prepričljiva, saj se »bere kot slab roman«. Zato so mu v bran stopili nobelovci John Maxwell Coetzee, Gabriel Garcia Marquez, Nadine Gordimer, Orhan Pamuk in drugi znani pisatelji, ki so, ogorčeni »nad to zrežirano kampanjo obrekovanja«, izrazili solidarnost s Kundero in tako izkazali »spoštovanje enemu največjih romanopiscev, ki ga črnijo na podlagi sumljivih navedb«.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.