Marjan Horvat

 |  Mladina 50

Ameriški “simboli svobode” na krožniku

Prosto živečim mustangom in bizonom bije zadnja ura


© John Call

Divjim mustangom, simbolu ameriškega (Divjega) zahoda, grozi zakol. Čeprav so v ZDA leta 1971 razglasili streljanje ali zastrupitev teh živali v divjini za kaznivo dejanje, saj so kongresniki menili, da so mustangi »živi simbol zgodovine in pionirskega duha Zahoda, ki prispeva k raznolikosti življenja znotraj naroda in bogati življenje ameriških ljudi«, se zdaj okrog 33.000 mustangom, ki živijo v prostrani divjini, skoraj polovica v Nevadi, slabo piše. Te plemenite živali, potomci iberskih konjev, ki so v Ameriko prišli s španskimi konkvistadorji v 16. stoletju, v divjini namreč nimajo naravnih sovražnikov, povrhu so prišle navzkriž z interesi ameriških živinorejcev, ker popasejo domačemu govedu namenjeno travo. Zato se je ameriški kongres leta 2005 odločil, da 30.000 konj vzame divjini in jih spravi v ograde. Od takrat poseben vladni urad ponuja mustange v posvojitev za okrog 100 dolarjev. Toda Američanom je zdaj zmanjkalo 31 milijonov dolarjev na leto za hrano za živali in vlada se je odločila za »evtanazijo« - pošiljanje zdravih mustangov v klavnice. Doslej so Američani mustange lahko le posvojili in jih niso smeli ubijati, zdaj pa jih lahko po neuspešni dražbi prodajo tudi v klavnico.
Vladna odločitev je razbesnela varuhe živali; ti vladi očitajo, da se je tako odločila zaradi ozkih interesov živinorejcev. »Pravijo, da je na prostosti preveč teh živali,« protestira proti vladni odločitvi Jerry Reynoldson iz Zveze za posvojitev divjih konj, »a v divjini živi le še 30.000 mustangov in še ti so razpršeni po desetih državah. Samo v Nevadi vladni urad za gospodarjenje z zemljo nadzoruje skoraj dva milijona hektarov zemlje, kar bi bilo dovolj za normalno življenje mustangov, če živinorejci s svojimi lobisti v Washingtonu ne bi delali zdrah in zahtevali pregona mustangov iz divjine.« Med varuhi je tudi Deanne Stillman, avtorica knjige Mustang: saga o divjem konju na ameriškem zahodu: »Konji so nam utirali poti, bojevali naše vojne in so največji simbol svobode. Beseda 'evtanazija' napeljuje k uničenju mustangov, ki menda trpijo. Toda ti konji ne trpijo. To, kar nam pripovedujejo o njih, je nekaj najbolj ciničnega.«
Američani iščejo rešitev za mustange. Tudi po ameriško. Madeleine Pickens, žena teksaškega naftnega mogotca T. Boona Pickensa, je napovedala, da bo ustanovila pribežališče, veliko več milijonov hektarov, kjer bodo konji spet svobodni. Filantropski Ted Turner, nekdanji medijski mogotec, ki je ustvaril svet CNN-a, je zadnja leta v svoja na milijone hektarov velika zapuščena zemljišča vložil skoraj poltretjo milijardo dolarjev in nanje vrnil mustange in druge prvotne živali. Samo v Nebraski mu je uspelo ustvariti 50.000-glavo čredo bizonov. In zdaj za mastne denarje ponuja lov na bizone, lose in druge živali, v njegovi verigi slovitih restavracij Ted's Montana Grill pa vam postrežejo tudi s specialiteto - bizonjim burgerjem.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.