Vanja Pirc

 |  Mladina 52

Vračanje za nekaj desetletij nazaj

Zaposleni pri Delu nasprotujejo enotirnemu upravljanju, ki ga bo prevzela Andrijana Starina Kosem

Ko je časopisna hiša Večer maja letos spreminjala dotedanji način upravljanja, so se pojavile trditve, da naj bi bila reforma le priprava za podobne premike v časopisni hiši Delo. Obe družbi imata namreč istega lastnika, Pivovarno Laško. Še pred koncem leta so se napovedi uresničile. Prejšnji četrtek je skupščina Dela spremenila statut družbe tako, da bo družbo namesto dosedanjih dveh organov, nadzornega sveta in uprave, poslej upravljal en sam organ, in sicer petčlanski upravni odbor. Ni presenečenje, da mu bo predsedovala dosedanja predsednica nadzornega sveta Andrijana Starina Kosem, njegovi člani pa bodo dosedanji predsednik uprave Peter Puhan, namestnica direktorja Steklarne Hrastnik Mojca Jazbinšek Volk, odgovorni urednik časnika Delo Darijan Košir in predstavnik zaposlenih, ki ga bo predlagal svet delavcev.
Spremembe, ki čakajo časopisno hišo Delo, sicer niso povsem identične tistim v Večeru. Pri Večeru so združili funkcijo direktorja in odgovornega urednika ter na skupni stolček posadili dotedanjega direktorja Uroša Skuhalo, ki nima nikakršnih novinarskih izkušenj, odgovorni urednik časnika Delo pa še naprej ostaja Darijan Košir. A ker bo ta hkrati urednikoval Delu in sedel v upravnem odboru, zaposleni opozarjajo, da s tem postaneta vprašljiva avtonomija uredništva in sploh položaj novinarstva v hiši. »Po novem ima odgovorni urednik namreč dvojno vlogo in deljeno odgovornost, kar je v nasprotju z opredelitvijo uredniške avtonomije v zakonu o medijih,« sta v skupni izjavi zapisala sindikat in aktiv novinarjev Dela. Opozorila sta tudi, da je nesprejemljivo, da se je zaposlenim s spremembo statuta zmanjšala možnost soupravljanja, saj so imeli doslej dva predstavnika v nadzornem svetu družbe, poslej pa bodo imeli le enega predstavnika v upravnem odboru.
Tako kot v Večeru so torej tudi zaposleni pri Delu zelo kritični do upravljavskih sprememb. Enotirni način upravljanja je bil sprejet kljub nasprotovanju vseh predstavnikov zaposlenih (sveta delavcev, sindikata in aktiva), uprava pa jim, kot pravijo, ni zadovoljivo odgovorila na številne pomisleke, ki so jih porodile predlagane spremembe. Sindikat in aktiv novinarjev Dela zato menita, da spremenjeni statut družbe, ki je bil sprejet kljub nasprotovanju zaposlenih, »vrača Delovo (in resno slovensko) novinarstvo za nekaj desetletij nazaj«.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.