Jure Erznožnik

 |  Mladina 1  |  Družba

Sestre za zapahi

Med božično-novoletnimi prazniki so zaradi nepazljivosti zdravstvenega osebja v pariških bolnišnicah umrli otroka in več odraslih

Na božični večer je v pariški bolnišnici Saint-Vincent-de-Paul umrl triletni Yliès; medicinska sestra mu je namesto glukoznega pripravka B46, namenjenega rehidraciji, kot infuzijo pomotoma vbrizgala prevelik odmerek magnezijevega klorida. Sestra, ki je napako takoj prijavila zdravnikom in vodstvu bolnišnice, po smrti dečka pa tudi policiji, se je še isti večer znašla v priporu, grozi ji obsodba zaradi nenaklepnega umora. Viri, ki so seznanjeni s potekom preiskave, trdijo, da naj bi si bili embalaži obeh pripravkov sicer na moč podobni po etiketi in tudi po zamašku, napisi na njiju pa so vendarle različni. Javni zavod pariških bolnišnic je po obvestilu o smrti dečka objavil pojasnilo, da bo nemudoma uvedel notranjo preiskavo, saj se magnezijev klorid nikakor ne bi smel znajti na oddelku splošne pediatrije, kjer so otroka zdravili zaradi angine, in da naj bi šlo za grobo napako pri napotitvi zdravil iz bolnišnične lekarne na namembni oddelek. Jean-Marc Morin, vodja oddelka javnega zavoda za pravne zadeve in pravice bolnikov, zatrjuje, da se takšna napaka pri njih še ni zgodila, zato je takoj odredil, da morajo vsi oddelki vseh bolnišnic natančno pregledati, kaj je v njihovih omarah z zdravili.
Družini umrlega dečka je sožalje izrekla zdravstvena ministrica Roselyne Bachelot, predsednik Nicholas Sarkozy pa je na sprejemu, ki ga je v Elizeju priredil za tiste, ki so na silvestrovo delali, opozoril, da bi bilo nepravično, če bi zadnji dogodki vrgli slabo luč na bolnišnice in zdravstveno osebje, saj si tega niso zaslužili. Obljubil je, da bodo s preiskavami našli odgovorne in da bodo ti za svoja dejanja odgovarjali. Predsednik se tega vprašanja na sprejemu najbrž ne bi niti dotaknil, če ne bi popoldne izvedel za še eno tragično smrt, ki jo je prav tako povzročilo zdravstveno osebje. V pariški bolnišnici Necker je drugi dan novega leta zaradi prevelikega odmerka prehranskega nadomestka umrl šestmesečni dojenček, ki je že od septembra v otroški bolnišnici Bullion jugozahodno od prestolnice čakal na presaditev dela črevesja. Njegovi smrti je botrovala nepazljivost dveh sester, saj sta na napravi, ki je otroku dovajala infuzijo, nastavili previsoko vrednost dotoka. Ko so takšno nastavitev opazili v naslednji izmeni, so otroka nemudoma prepeljali na oddelek za oživljanje bolnišnice Necker, a je bilo zanj, žal, prepozno. Direktor bolnišnice Bullion je napako sestre in negovalke priznal in se staršem zanjo opravičil ter jim izrazil sožalje.
V francoskih bolnišnicah pa zaradi nepazljivosti zdravstvenega osebja med prazniki niso umirali le otroci, neki 57-letnik je umrl, ker zanj v nobeni bolnišnici niso dovolj hitro našli proste sobe za reanimacijo po infarktu, neka 80-letna ženska pa se je zadušila z obrokom v bolnišnici Pitié-Salpêtrière, kjer so nekoč neuspešno oživljali britansko princeso Diano. Čeprav se zdi podatek strašljiv, naj bi za posledicami nepravilnih ali nepravočasnih zdravniških odločitev, neustreznega zdravljenja in neupoštevanja reakcij v Franciji na leto umrlo 14 tisoč ljudi, torej kar 38 (!) vsak dan. In čeprav negovalno osebje po vsej državi zahteva izpustitev zaprtih sester, češ da se je motiti človeško, še posebej, če moraš delati več kot 35 ur na teden, če bolnišnice ne razpolagajo z ustreznimi sredstvi, ki bi osebju zagotavljala normalne delovne razmere, in če notranja organizacija ne ustreza zakonskim določilom, je minister za javna sredstva in za javno upravo Eric Woerth jasen: denarja je dovolj, le koordinacija znotraj bolnišnic je strahotno neučinkovita. In čeprav ministrica za zdravje pripravlja reformo sistema, ki bo prinesla nekaj pomembnih izboljšav, je javnost zaskrbljena. Tudi zdravstveni inšpektorji so prepričani, da se mora zdravstveno osebje tudi pri rutinskih opravilih vedno sproti prepričati, ali je bolnik dobil predpisano zdravilo, in ničesar ne sme početi na pamet. Napake zdravstvenega osebja se bodo, čeprav lahko povzročijo smrt, bržkone pojavljale tudi v prihodnje, le da se je zaradi njih v resnih državah mogoče znajti za zapahi.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.