Volilni referendum

Referendum o odvetnikih ali predvolilna propaganda za evropske volitve

Predsednik odvetniške zbornice Miha Kozinc

Predsednik odvetniške zbornice Miha Kozinc
© Samo Bešlagič

SDS je napovedala naknadni zakonodajni referendum o spremembah zakona o odvetništvu, ker ta spet vrača pristojnost odločanja o odvetniških tarifah samim odvetnikom. Ker vrača pristojnost, ki jo je bivši minister Lovro Šturm zaupal poslancem. Referendum!?!
Na referendum moramo, pravi SDS, ker novela »spet omogoča polnjenje odvetniških žepov, na ta način pa je LDS vrnila uslugo odvetniškemu lobiju, s pomočjo katerega se ji je lani pred volitvami sploh uspelo obdržati pri življenju«. Res bi bilo nenavadno, če bi zaradi tega šli na referendum. Ni pa povsem nelogično. Vsaj z vidika SDS, in nasploh opozicije. Odvetnikov namreč že tako ne mara nihče, poleg tega pa je prejšnji teden komisija za preprečevanje korupcije predstavila 'ravno prave' rezultate ankete o korupciji v slovenski družbi. Po anketi sodeč namreč Slovenci menijo, da je največ korupcije prav med odvetniki in notarji. Poleg tega jih kar 44 odstotkov meni, da podkupnino prejemajo številni uradniki v javni službi. Pa smo tam.
Pri odločanju na referendumu bi tako bila dejstva v drugem planu. Nikogar ne bi zanimalo, da pravosodno ministrstvo sploh ne spreminja zakona o odvetniški tarifi. Da bodo odvetniki po novem tarifo lahko spreminjali le po predhodnem soglasju pravosodnega ministra, kar pomeni nekakšno vračanje na stari sistem, ki je dolga leta dobro deloval. In nikogar ne bi zanimalo, da novela zapolnjuje bistveno pravno praznino, ki jo kot malodane vsi 'Šturmovi zakoni' vsebuje tudi zakon o odvetništvu. Zaradi površnosti prejšnjega vodstva pravosodnega ministrstva je namreč začelo primanjkovati odvetnikov, ki morajo zastopati stranke po uradni dolžnosti, kadar to zahteva kazenska zakonodaja. Ne, odvetniki so pokvarjeni in skorumpirani!
Sama zmaga na referendumu pa bi bila za SDS brez vrednosti, saj bi bila udeležba zagotovo zelo nizka, za nabiranje političnih točk pa so državnozborske volitve še predaleč. Razen seveda, če se referendum ne razpiše kar hkrati z volitvami v evropski parlament, ki bodo 7. junija. Jasno, SDS bi rada storila to, kar je storila prejšnja opozicija, ko je volitvam predsednika republike konec leta 2007 prilepila referendum o zavarovalnicah. SDS bi referendum o odvetnikih prilepila na evropske volitve. Udeležba na volitvah in referendumu je v teh primerih namreč zelo podobna, odnos do referendumskega vprašanja pa vpliva vsaj na odstotke na volitvah, če ne kar na izid volitev. Tokrat bo ta referendumski vpliv zagotovo še večji. V volivcih je namreč trenutno zagotovo več negativnih čustev do odvetnikov, kot so jih takrat sploh imeli do »uveljavitve zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o lastninskem preoblikovanju zavarovalnic« ...

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.