Alojz Šteiner

Novi načelnik generalštaba Slovenske vojske

/media/www/slike.old/mladina/tintsteiner_b5.jpg

© Borut Peterlin

Ne glede na strokovni ali propagandni prijem Slovenski vojski ne uspe števila vojakov spraviti na 8.500, kaj šele na 14.000, kot smo pred leti obljubljali Natu. Zakaj?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

/media/www/slike.old/mladina/tintsteiner_b5.jpg

© Borut Peterlin

Ne glede na strokovni ali propagandni prijem Slovenski vojski ne uspe števila vojakov spraviti na 8.500, kaj šele na 14.000, kot smo pred leti obljubljali Natu. Zakaj?

> Kadrovski obseg Slovenske vojske na 14.000 pripadnic in pripadnikov je bil določen v obdobju 2004-2006 in je odseval takratne ocene o možnostih popolnitve ter potreb po vojaških zmogljivostih in predvideni strukturi vojske. Razmere na trgu delovne sile so se spremenile, prav tako pa tudi nekatere potrebe po obsegu vojske. S cilji sil se je povečal kakovostni del strukture, ki omogoča zmanjšanje števila. Tako je vlada že sprejela usmeritve, ki omogočajo zmanjšanje obsega vojske in prilagoditev tega ekonomskim razmeram ter možnostim zaposlitev v vojski.

Še večji problem pa je pomanjkanje navadnih vojakov, kakšen je recept za rešitev tega problema ob dejstvu, da se krčijo obrambna sredstva?

> Recepta ni. V prihodnje bomo s strateškim pregledom obrambnega resorja ugotovili prihodnje potrebe in zmožnosti, ki bodo upoštevale tako razpoložljive finančne zmogljivosti kakor tudi razpoložljive kadrovske vire v Sloveniji. V tem trenutku, predvsem zaradi ekonomske krize, uspemo pridobiti predvideno število vojakov, za katere so zagotovljena proračunska sredstva. Vemo, da se to hitro lahko spremeni, zlasti ko zasebni sektor nastopi s potrebami po kadrih, na katere računamo tudi mi, in ponuja boljše plače. Prilagodljivost je eden od pristopov, ki pa je takrat, ko gre za finančna sredstva, velikokrat omejen. Boljša promocija lahko pomaga, pomemben pa je tudi ugled organizacije, za katero se odločajo mladi.

Ministrica Jelušičeva pravi, da ste vi pravi človek za novo, drugačno prihodnost Slovenske vojske. Kakšna bo ta?

> Svoje poslanstvo vidim v tem, kako bo Slovenska vojska preživela obdobje ekonomske krize in ohranila svoje vitalne strukturne dele. Upam, da sedanje tranzicijsko obdobje ne bo trajalo predolgo ter da bo še v času mojega mandata možno začeti transformacijske spremembe, ki jih izvajajo tudi v drugih vojskah. Verjamem, da bomo izboljšali kadrovski menedžment in naredili napredek v profesionalni izgradnji (podobi) vojske. Lahko nas je manj, vendar moramo biti še učinkovitejši.

Kakšen je vaš pogled na slovenske misije v tujini, jih je preveč, premalo ... Gre za dejavnost slovenske vojske, ki ji pobere preveč časa in moči?

> Mednarodne operacije in misije so zelo pomemben del delovanja Slovenske vojske, ki je do sedaj uspešno zastopala državo in nacionalne interese pri prispevku k mednarodnemu miru in stabilnosti. Slovenski vojak je v tujini cenjen in uspešno opravlja naloge ter predstavlja državo. V operacijah je nekaj nad 7 odstotkov stalne sestave, kar nas uvršča med pomembne prispevke v operacijah Nato pa tudi EU in OZN. Težiščno smo usmerjeni na zahodni Balkan in s tem neposredno prispevamo k stabilnosti na območjih, ki so bila še nedavno zelo problematična. Na mednarodnih operacijah so uporabljeni pomembni resursi, pri čemer prispevamo toliko, kot zmoremo.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.