Urša Marn

 |  Mladina 19

Pravičnost na račun kakovosti?

Zobozdravniki že vračajo koncesije

V Sloveniji je 390 tisoč odraslih brez izbranega osebnega zobozdravnika

V Sloveniji je 390 tisoč odraslih brez izbranega osebnega zobozdravnika
© Borut Mekina

»V naši ordinaciji želimo ohraniti kakovost zobozdravstvene obravnave pacientov. Po novih predpisih za opravljanje koncesijske dejavnosti pa doslej zagotavljane kakovosti, žal, ne bi mogli ohraniti. Zato smo se odločili, da koncesije v bodoče ne bomo več imeli.« To obvestilo smo našli na spletni strani ene od ljubljanskih zobozdravnic. Koncesiji se je odrekla zaradi novega sistema financiranja zobozdravstvene dejavnosti, ki ga je vlada uvedla 1. aprila letos.
Po starem sistemu so bili zobozdravniki plačani po opravljenih storitvah, ne glede na število pacientov. Zaradi tega so nekateri plansko določeno količino storitev opravili pri 2000 pacientih, drugi le pri 400 ali celo manj pacientih. Zobozdravniki, ki si niso hoteli naložiti pretiranega dela, so nove paciente preprosto odklanjali, zaradi česar je bilo precej pacientom onemogočeno uveljavljanje pravic, ki jih imajo po zakonu. Zobozdravniki so to počeli, čeprav je odklonitev pacienta upravičena samo, ko je presežena zgornja meja opredeljenih pacientov. In posledice? Po podatkih ZZZS je v Sloveniji 390 tisoč odraslih brez izbranega osebnega zobozdravnika. Res je sicer, da je med njimi precej takšnih, ki nimajo zavarovanja ali ki si zobe popravljajo samoplačniško pri zasebnikih. Toda veliko je tudi pacientov, ki so ostali v vakuumu, ker so jih zobozdravniki neupravičeno odklonili.
Ministrstvo za zdravje je zato na predlog ZZZS pripravilo nov model financiranja. Po novem zavarovalnica storitve v celoti plača samo, če zobozdravnik doseže določeno število opredeljenih pacientov. Če tega števila ne doseže, mu plača manj. Ti zobozdravniki imajo možnost, da del koncesije vrnejo občini in si skrajšajo ordinacijski čas. Občina vrnjene koncesije prerazporedi na druge zobozdravnike ali podeljuje dodatne, delne ali polne, koncesije. Po mnenju ministrstva za zdravje bo sprememba prispevala k enakomernejši dostopnosti zdravstvenih storitev vsem, ki jih potrebujejo, brez selekcije ali neutemeljenega od-klanjanja.
Čeprav se zdi novi sistem pravičnejši, mu zobozdravniki ostro nasprotujejo. »Novi model financiranja od zobozdravnikov zahteva, da obravnavajo čim več pacientov za enako ali manj denarja. Zaradi tega se bodo podaljšale čakalne dobe, več bo nezadovoljstva, povečala pa se bo tudi verjetnost strokovnih napak,« opozarja zobozdravnica Sabina Markoli, predsednica odbora za zobozdravstvo pri zdravniški zbornici. Število pacientov pač ni edini kazalec delavnosti zobozdravnikov. Novi sistem ne upošteva, da ima lahko zobozdravnik s 400 pacienti veliko več dela kot zobozdravnik z 2000 pacienti, saj je količina dela odvisna predvsem od zdravja zobovja. Jemanje denarja zobozdravnikom z manj pacienti je vprašljivo tudi zato, ker se tako približujemo evropskim državam z največ pacienti na zobozdravnika, na primer Poljski, kjer na zdravnika pride 4000 pacientov. Čeprav zobozdravniki pripravljajo aneks, ki naj bi omogočil vrnitev k staremu načinu financiranja, je malo verjetno, da bodo zanj dobili podporo zavarovalnice in vlade.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.