Staš Zgonik

 |  Mladina 19

Urad ali uradek?

Uradu za podnebne spremembe v nastajanju grozi »brezzobost«

Morebitna ministrica ali samo uradnica dr. Lučka Kajfež Bogataj

Morebitna ministrica ali samo uradnica dr. Lučka Kajfež Bogataj
© Borut Peterlin

Vladna koalicija se je s koalicijskim sporazumom med drugim zavezala, da bo ustanovila urad za podnebne spremembe, službo, ki naj bi usklajevala vladne dejavnosti na tem področju. Kot so povedali v vladnem uradu za komuniciranje (UKOM), naj bi odlok o ustanovitvi urada, ki so ga pripravili na ministrstvu za okolje, zdaj pa je v medresorskem usklajevanju, vlada obravnavala še ta mesec. Kdaj naj bi urad dejansko začel delovati, za zdaj niso mogli povedati, po naših podatkih pa naj bi se to zgodilo še letos.
Podatki o sestavi, vodstvu in konkretnih pristojnostih urada za zdaj torej še niso na voljo. Vse verjetneje pa je, da ga ne bo vodila klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj. Ta je sicer v intervjuju v prvi letošnji številki Mladine povedala, da bi bila o položaju vodje, če bi urad dobil ustrezno moč in pristojnosti, pripravljena premisliti. Pred dnevi pa je dejala, da bi bilo po njenem vodji urada za podnebne spremembe treba podeliti naziv ministra brez listnice, saj bi urad le tako imel potrebno težo. »Ne neki uradek, ampak nekaj, kar bi dejansko lahko vplivalo na odločitve in medsektorsko povezanost. Imeti urad za to, da imamo tablo, pa me ne zanima.« Priznava, da je čas za ustanovitev novega urada zaradi krize precej neprimeren, saj bi ga lahko ljudje dojeli kot širjenje administracije. »Hkrati pa je to najboljši čas, ker če kdaj, potem je treba danes marsikaj postaviti na novo.«
Prav tako še vedno ni znano, kje naj bi bil sedež urada. Na UKOM-u pravijo, da na tej stopnji ustanavljanja o tem še niso govorili. Se pa že pojavljajo prvi poskusi lobiranja. Dekan Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo (FKKT) Univerze v Mariboru dr. Željko Knez je prejšnji teden premieru Pahorju poslal pismo, v katerem mu sporoča, da podpira ustanovitev urada v Mariboru. Knez pravi, da je pobudo poslal na svojo roko. »Zainteresiran sem za decentralizacijo nekaterih institucij, za kar sem se večkrat zavzel.« Po njegovih besedah je FKKT raziskovalna ustanova, ki se ukvarja tudi z zadevami, povezanimi s podnebnimi spremembami. »Slovenija je pravzaprav majhna vas, zato je popolnoma nepomembno, ali je sedež neke institucije v Ljubljani ali Mariboru. Po mojem se prepogosto preveč ukvarjamo z vprašanjem, kje bo sedež kake institucije, namesto da bi nas skrbelo za pridobitev ustreznega kadra.«
Bogatajeva se sicer s tem, da bi imel urad sedež v Mariboru, ne strinja, saj bi to pomenilo, da bi bil še bolj odmaknjen od odločevalskih krogov. »Te možnosti ne vidim. To potem ni urad, to je lahko društvo.«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.