Umivanje krvavih rok

Da resnica ne bi prišla na dan, je Shell privolil v poravnavo

Sodišče v New Yorku je pred štirinajstimi dnevi odločalo o tem, ali naj sprejme tožbo, ki so jo proti naftni korporaciji Royal Dutch Shell zaradi kršenja človekovih pravic vložili sorodniki umorjenih nigerijskih aktivistov.
Tožba je navajala, da je podjetje v devetdesetih letih prejšnjega stoletja zagotavljalo orožje, denar in logistično podporo nigerijski hunti, ta pa je potem večkrat krvavo zadušila miroljubne demonstracije Ogonov, domorodnih prebivalcev delte Nigra. Ti so zoper Shell protestirali zaradi brezvestnega uničevanja njihovega življenjskega prostora. Leta 1995 je hunta po zrežiranem sodnem procesu usmrtila devet ogonskih aktivistov, med njimi voditelja Kena Saro-Wiwa, denar za lažne priče pa naj bi bil spet prišel prav iz Shellovih kovčkov.
Sodišče v New Yorku je po pretehtanju dokazov in ob upoštevanju zveznega zakona iz 1789, ki tujim državljanom na ameriških tleh zagotavlja pravico do tožbe proti kršiteljem človekovih pravic, sprejelo tožbo proti Shellu. Procesa, ki naj bi se začel prihodnji teden, pa le ne bo, ker je korporacija privolila v zunajsodno poravnavo v vrednosti 15,5 milijona dolarjev. Shell pri tem uradno ne priznava soodgovornosti za nasilje in umore, vendar je najverjetnejša teorija prav ta, da si podjetje preprosto ne želi dolgoletnega sodnega procesa, v katerem bi prišlo na dan marsikaj in bi bila končna škoda za Shell neizmerno večja. Zdaj, pravijo v podjetju, je pomemben proces pomiritve. Toda v Shellu niso iskreni.
Leta 2006 je nigerijsko zvezno sodišče družbi naložilo plačilo kazni v višini 1,5 milijarde dolarjev zaradi nenehnega uničevanja narave; v petdesetih letih, kolikor Shell črpa nafto v delti Nigra, naj bi bil odgovoren za razlitje 1,5 milijona ton nafte. Shell je poplačilo škode zavrnil, zato so tamkajšnji ribiči ob podpori mednarodne nevladne organizacije Friends of the Earth nedavno vložili odškodninsko tožbo še na Nizozemskem, od koder podjetje prihaja. Proces na Nizozemskem še ni končan.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.