Marjan Horvat

 |  Mladina 25

Zgode nadškofa Santosa Abrila y Castelle

Zakaj slovensko zunanje ministrstvo še vedno molči?

Papeški nuncij med spornim govorom

Papeški nuncij med spornim govorom
© SIMONA FAJFAR - FOTODOKUMENTACIJA DELO

Prav v ničemer ni zaznati, da bi bilo Pahorjevi vladi in njenemu zunanjemu ministru Samuelu Žbogarju kaj mar za nedavni nastop nadškofa Santosa Abrila y Castelle, sicer apostolskega nuncija v Sloveniji, pri grobišču pod Krenom v Kočevskem rogu. Kot tuji diplomatski predstavnik se je v pridigi diplomatsko netaktno, da ne rečemo neprimerno, vmešal v notranje zadeve države gostiteljice. O povojnih pobojih domobrancev pod Krenom - in tam so bili pobiti pripadniki slovenskih in drugih vojaških enot, ki so sodelovale z nacistično Nemčijo! - je brez »občutljivosti do naše zgodovine«, kot je temu rekel predsednik Danilo Türk, »povedal neko pomembno resnico, vendar ne vse resnice«. Nuncijeva pridiga je bila vsebinsko nekoliko omiljen govor najbolj zadrtih nasprotnikov NOB, časovno pa se ujema z razpravo o nekaterih »spravnih« zakonih v državnem zboru.
Sicer pa nadškofov nastop pod Krenom ni njegov prvi diplomatski »spodrsljaj« v obliki vmešavanja v notranje zadeve. Do prihoda v Slovenijo leta 2003 je bil nuncij v Argentini. Po poročanju argentinskega časnika La Nacion se je Santos Abril y Castello julija 2000 tudi tam z neko izjavo o kršitvi človekovih pravic vmešal v notranje zadeve države. Davnega leta 1988 pa je New York Times pisal o tridesetih duhovnikih iz Bolivije, ki so papežu Janezu Pavlu II. poslali protestno pismo. V njem so ga opozorili, da monsignor Santos Abril y Castello, po rodu Španec, Svetemu sedežu ne predstavlja korektno njihovih zahtev. Posebej naj bi bil naklonjen duhovnikom španskega rodu. Tako je papež po njegovem priporočilu za škofa v Corocoru imenoval duhovnika, ki prej niti enkrat v življenju ni stopil na bolivijska tla.
Vatikanski diplomati veljajo praviloma za vešče svoje obrti, previdne v izjavah in spretne pogajalce. Zato so pogosto tudi skrivni mediatorji v sporih med državami. Že nekajkrat je v javnost pricurljala vest, da se bo vatikanska diplomacija lotila spora med Slovenijo in Hrvaško. Vendar iz te moke (doslej) ni bilo kruha. Minister Žbogar je bil 22. maja letos na obisku pri tajniku Svetega sedeža za odnose z državami Dominiqu Mambertiju in ga seznanil tudi z odnosi med Slovenijo in Hrvaško. Za posredovanje Vatikana v tem sporu se je že nekajkrat zavzela politična desnica in celo neuspešni kandidat LDS za župana Ljubljane Jožef Kunič. Špekulirajmo - kdo ve, morda pa slovensko zunanje ministrstvo nuncija zaradi javnega nastopa še vedno ni poklicalo na zagovor zato, ker upa, da bo Vatikan Sloveniji pomagal v sporu z južno sosedo?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.