25. 6. 2009 | Mladina 25 | Svet
Sezam iz Senegala
EU je zamudila začetek obdobja velikih priložnosti v Afriki, zdaj pa bi s Kitajsko rada sodelovala pri njenih afriških projektih
Ko je 16. januarja 2006 v Monrovii, glavnem mestu Liberije, potekala inavguracija prve izvoljene temnopolte predsednice države na svetu Ellen Johnson - Sirleaf, na slovesnosti poleg Condoleezze Rice in takratne ameriške prve dame Laure Bush ni manjkal niti tedanji kitajski zunanji minister Li Zhaoxing. Tiste dni je bil na afriški celini posebno dejaven; nekaj dni prej je obiskal Zelenortske otoke in tamkajšnjega zunanjega ministra povabil na vrh Foruma o sodelovanju med Kitajsko in Afriko v Pekingu v drugi polovici leta 2006, nato pa odpotoval še v Senegal, Mali, na omenjeno inavguracijo v Liberijo, od tam pa v Nigerijo in Libijo. Kitajska je Zelenortskim otokom takrat odobrila 2,5 milijona evrov vredno brezobrestno posojilo in z njimi sklenila sporazum o gospodarskem in tehničnem sodelovanju, ki naj bi predvsem pomagal izboljšati življenjske razmere prebivalstva tega za Kitajsko geopolitično zanimivega otočja v Atlantiku, ob zahodni obali Afrike. Kitajski minister pa tudi v Senegal ni pripotoval zgolj vljudnostno, 13. januarja je ponovno odprl veleposlaništvo v Dakarju, s katerim je Peking prekinil diplomatske odnose deset let prej, januarja 1996, zaradi tajvanskega vprašanja. Pomembnost Senegala za Kitajsko je januarja letos nedvoumno potrdil predsednik Hu Jintao, ko je ob obisku svojega kolega Abdoulaya Wada posebej omenil štiri prednostne naloge, s katerimi naj bi okrepili odnose med prijateljskima državama: nadaljevanje srečanj na vrhu, ki bi okrepila obojestransko zaupanje v političnem smislu, vzpostavitev mešane komisije, ki bi postavila temelje za trdne in dolgoročne gospodarske in trgovinske odnose, državi naj poskrbita za izmenjave, kar zadeva znanje, izmenjave med študenti in nevladnimi organizacijami in, končno, okrepita naj sodelovanje v multilateralnih odnosih, da bi zavarovali skupne interese. Za izpolnitev teh nalog je Peking predvidel tudi znatna sredstva.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.