Staš Zgonik

 |  Mladina 26  |  Politika

Mednarodna zadrega

Finska poskrbela, da si bo Slovenija zapomnila počasno preiskavo afere Patria

Kratki stiki

Kratki stiki
© Borut Peterlin

Slovenija je, očitno tudi zaradi lastne nespretnosti, doživela hladen tuš v prizadevanjih za čimprejšnji vstop v Organizacijo za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD), »elitni« klub 30 najrazvitejših držav. Kot je ta teden razkril Dnevnik, je Finska sredi minulega meseca na sestanku delovne skupine OECD za izvajanje konvencije o boju proti korupciji na Slovenijo naslovila številne hude očitke v zvezi s preiskavo zadeve Patria v Sloveniji. Kar je še huje - slovenska delegacija v sestavi Drago Kos, državni sekretar na notranjem ministrstvu Goran Klemenčič in tožilka Dragica Kotnik na tistem sestanku zaradi zasedenosti delegatov sploh ni bila prisotna in ni mogla predstaviti svojih argumentov. Tridnevnega sestanka se je namreč udeležila šele drugi dan, ko je finska delegacija sestanek že zapustila.
Ni dvoma, slovensko preiskovanje afere Patria je bilo vse prej kot zgledno. Spomnimo se samo založenih Interpolovih depeš. Finci naj tega sploh ne bi vključili med primere nezglednega opravljanja preiskave. Njihovi glavni očitki naj bi po poročanju Dnevnika temeljili na tem, da je Slovenija potrebovala kar osem mesecev za izvedbo prvih hišnih preiskav, da so zaupne informacije ves čas odtekale do osumljencev in da je imela generalna državna tožilka Barbara Brezigar stike z osumljenci.
Finci so te očitke strnili v tako imenovani »noti 17«, Slovenija pa je dan pozneje nanje odgovorila s svojo noto, v kateri je navedbe o vpletenosti Brezigarjeve označila za deplasirane, za neutemeljene pa označila tudi ostale obtožbe. Zanimivo, da so očitki finske strani v zadevi Patria večinoma identični očitkom zdajšnje vladajoče koalicije v njenih opozicijskih časih. A tokrat so ti očitki zanje neutemeljeni. Brezigarjeva naj bi na vlado pritiskala, naj zavaruje integriteto slovenskega tožilstva, v ozadju pa naj bi šlo predvsem za boj med Brezigarjevo in Kosom oziroma za interpretacijo tega, kdo je za zaplet odgovoren. Bi moral biti Kos prisoten na sestanku in takoj ovreči finske očitke ali bi pač morala Brezigarjeva od začetka odgovorno in zavzeto voditi preiskavo?
Pravosodni minister Aleš Zalar se je o zapletu pogovarjal s finsko kolegico Tuijo Brax, ki naj za hude obtožbe v »noti 17« sploh ne bi vedela, ministru pa zagotovila, da Finska nikakor noče ovirati Slovenije na poti v OECD. Naša država bo morala sicer na vprašanja v zvezi z očitki odgovoriti v prihodnjih tednih, delovna skupina OECD pa je na podlagi slišanega dokončno odločitev o tem, ali bo dala pozitivno mnenje glede slovenskega pridruževanja OECD, razumljivo prestavila na naslednje, jesensko zasedanje. Državni sekretar Klemenčič poudarja, da Slovenija ni dobila rdeče, temveč rumeno luč na poti v organizacijo in da bodo dodatna pojasnila na oktobrskem zasedanju zagotovo prepričala države članice OECD, naj vendarle podprejo članstvo Slovenije.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.