Trgovci s smrtjo

Slovenija izvaža vedno več orožja

/media/www/slike.old/mladina/mprodaja_bp.jpg

© Borut Peterlin

Po podatkih o oboroževanju v svetu, zapisanih v nedavno objavljenem poročilu uglednega švedskega mirovnega inštituta SIPRI, so leta 2008 svetovni izdatki za orožje in vojaško opremo v primerjavi s prejšnjim letom zrasli za 4 odstotke, na 1464 milijard dolarjev, s čimer je bil dosežen nov rekord. Med največje proizvajalce in prodajalce orožja sodijo zahodne korporacije z ameriškim Boeingom na čelu (ta je lani s prodajo bombnikov, lovcev in podobnega zaslužil okoli 30 milijard dolarjev). Največ denarja za oboroževanje zapravijo Združene države Amerike, ki hkrati veljajo za največjo izvoznico orožja.
In kako je s Slovenijo? Res je, da je naša država na svetovnem orožarskem trgu nepomemben akter, vendar tudi mi zadnja štiri leta znatno povečujemo izvoz orožja v tujino.
Po še sveže objavljenih podatkih ministrstva za obrambo (MORS) je Slovenija lani izvozila za 5,978 milijona evrov orožja in vojaške opreme, kar je največ v tem desetletju. Za primerjavo, leta 2007 je vrednost izvoza znašala 2,887 milijona evrov, leta 2005 je bila 1,773 milijona evrov in leta 2004 borih 0,647 milijona evrov.
Podatki MORS razkrivajo še to, da orožje in vojaško opremo izvažamo tudi v države, ki kršijo temeljne človekove pravice in svoboščine, v Egipt, Turčijo in Izrael. Med drugim smo tja prodali namensko izdelane komponente, pribor in nadomestne dele za vojaška kopenska vozila v vrednosti dobrih 990.000 evrov ter vojaško razstrelivo za slabih 29.000 evrov.
Afganistanu orožje predvsem poklanjamo, zato njegova vrednost ni upoštevana v končnem izračunu vrednosti vojaških poslov. Tej državi smo lani podarili 60 minometov in 17.280 kosov bomb, raket, minskih eksplozivnih sredstev itd.
Slovenija je v času svojega osem-najstletnega obstoja največ orožja in vojaške opreme izvozila v prvi polovici prejšnjega desetletja, ko je na Balkanu divjala vojna. Leta 1993 je vrednost izvoza znašala 21.266 milijonov dolarjev, leto zatem pa 17.279 milijonov dolarjev. Vrednost orožja, ki so ga takrat čez Slovenijo tihotapili na Balkan, v teh številkah seveda ni zajeta. Saj ta trgovina javno ni bila nikoli razkrita.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.