Borut Mekina

 |  Mladina 27

Zaradi otoka na sodišče

Država je vložila tožbo proti cerkvi

Blejski otok

Blejski otok
© Borut Peterlin

V kakšnem tonu in o čem se je šef cerkve na Slovenskem, nadškof Alojzij Uran, pogovarjal z Majdo Širca na nedavnem sestanku na kulturnem ministrstvu? Sedaj vemo, da njun pogovor ni obrodil sadov in očitno tudi ni tekel v ozračju najbolj prijateljskih odnosov med cerkvijo in novo oblastjo. Sporazumne rešitve, kompromisa med RKC in novo vlado, v primeru Blejski otok očitno ne bo. Rešitev bosta obe strani iskali pred sodiščem.
Na državnem pravobranilstvu so potrdili, da so na predlog ministrstva za kulturo proti župniji Bled vložili tožbo »zaradi ugotovitve ničnosti« znane pogodbe med prejšnjo vlado in RKC, s katero je minister Vasko Simoniti cerkvi podaril tri nepremičnine na otoku in ji zastonj oddal Blejski otok za prihodnjih nekaj desetletij. Tožbe župniji oziroma ljubljanski nadškofiji za zdaj še niso poslali. Na kranjskem okrožnem sodišču, kjer bo proces tekel, pojasnjujejo, da je zadeva v »fazi predhodnega preizkusa, saj gre za obsežno in strokovno zahtevno zadevo«.
Vse skupaj bi se seveda lahko rešilo tudi drugače. Širca je upala, da bo s cerkvijo le dosegla sporazum. V pravnem mnenju, podkrepljenem s podpisi dveh profesorjev z ljubljanske pravne fakultete, dr. Mihe Juharta in dr. Petra Grilca, so ugotovili, da že samo to, da sporazum med prejšnjo vlado in cerkvijo vsebuje določbo, po kateri se je država odrekla temu, da ga bo spodbijala pred sodišči, pomeni, da je v nasprotju s slovensko zakonodajo.
Toda RKC ne popušča. Pomenljivo je še, da ljubljanska nadškofija Mladini, ki je zaradi omenjenega primera proti Simonitiju vložila ovadbo zaradi zlorabe uradnega položaja, ne odgovarja več na vprašanja, povezana s to temo. Čeprav je jasno, da brez sklepa parlamenta minister ali vlada ne more podarjati državnih nepremičnin niti RKC, in čeprav je po slovenski zakonodaji dolžnost vsakogar, ki naleti na sum kaznivega dejanja, da to naznani tožilstvu, je za ljubljansko nadškofijo Mladinin korak očitno neodpustljiv.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.