Dom za starejše, ne hvala!

Najbližji sosedje bodočega doma v Žireh so pravi poznavalci vodotokov in prostorskega planiranja ter naravovarstveniki

Shod v podporo izgradnje doma

Shod v podporo izgradnje doma
© Polona Mlakar Baldasin

Vsak se je zaradi svojega priimka že kdaj znašel v nerodnem položaju; pri enih so za to poskrbeli predniki, sorodniki ali soimenjaki, drugi s(m)o se do svojega »slovesa« bolj ali manj ponosno dokopali sami. Te dni se v Žireh ni nič kaj prijetno pisati Primožič, Harrison, Kokelj, Zalar ali Terglavčnik. So mar Cigani? Ne, sploh ne. »So pa Hudiči, ki se danes skrivajo v luknjah, razpadajoče bajte pa se jim bodo kmalu sesedle na glavo!« se je minulo soboto opoldne hudovala upokojena Žirovka, ena od domnevno 700 udeležencev shoda v podporo gradnji doma za starejše v kraju, ki jo podpirajo tudi študentje.
Sedemindvajset občanov z omenjenimi priimki je julija lani zaradi nasprotovanja gradnji doma na tej lokaciji občini poslalo peticijo (www.ziri.si, peticije), v kateri se pritožujejo nad vsem mogočim, moti jih zasebni kapital, umestitvi doma pa nasprotujejo tudi zato, ker naj bi z balkonov gledali, kako iz njega vsak dan odpeljejo kakšnega nesrečnika, ki ni preživel noči(!). Na travniku v Mršaku so našli vodne vire, celo gejzirje, na tistem območju naj bi imeli tudi svoje projekte. Od uvedbe Terezijanskega katastra leta 1748 so imeli čas, da bi jih uresničili. Zdaj pa naj bi jim jih dom za starejše, ki ne bo zagotovil le 150 postelj za starostnike, pač pa tudi 70 delovnih mest ter redne obiske družinskih članov oskrbovancev iz drugih krajev (ti bodo v Žireh zapravljali v trgovinah, gostilnah, pekarnah in trgovinicah s čipkami), za vedno preprečil. Čeprav bo predvideni objekt, kot je potrdil direktor občinske uprave Franci Kranjc, od najbližje hiše oddaljen najmanj 30 metrov, se podpisniki »bojijo«, da v zimskem času ne bodo več videli sonca, zato v peticiji opozarjajo, da bodo občino, če ne bo zagotovila sprememb, naznanili evropskim organom. Zakaj pa se nanje niso spomnili, ko je Janševa vlada Žirem, kraju z nekaj več kot tri tisoč prebivalci, pod županovanjem zdaj že nekdanjega poslanca SDS Bojana Starmana, maja 2005 podelila status mesta? Z mestom pridejo tudi neprijetna obvestila mestnega redarstva, policijski nadzor, kamere in hrup, a tudi vrtci, lekarne, nočna zdravstvena oskrba, knjižnice, gledališča, nakupovalna središča in domovi za starejše. Žiri so zdaj mesto, v katerem ni mogoče podaljšati potnega lista ali registrirati avtomobila, mesto, kjer v soboto popoldne ni odprta ena sama živilska trgovina.
»Prizadeta« meščana, podpisnika peticije, sta zoper gradbeno dovoljenje za dom sprožila celo upravni spor. Žirovci so z udeležbo na sobotnem shodu potrdili, da si doma za starejše v svojem okolju želijo in da ga potrebujejo. Mamici še ne 12-letnih podpisnic peticije, Neže in Lili, pa svojima hčerama najbrž nista pojasnili, da sta se s podpisom zavezali, da ju bosta, ko bosta mamici betežni, previjali do konca.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.