Srce teme

Zakaj krščanski in islamski fundamentalizem kar kličeta po poroki

Kony v majici z napisom Born to be wild

Kony v majici z napisom Born to be wild

Zahod, vključno s Slovenijo, je bil te dni ogorčen, ko so sporočili, da so v Bosni po šeriatsko poročili kopico muslimanskih parov. Vsi so poudarjali, da ženska po šeriatski poroki postane sužnja svojega moža. Sporočilo je bilo jasno: sredi Evrope se je zgodilo hudo ponižanje žensk. Aha. Čudno je le, da ni bilo nobenega ogorčenja ob hudem ponižanju žensk, ki se je tako rekoč sočasno zgodilo še bolj sredi Evrope, v Berlinu, na svetovnem prvenstvu v atletiki, kjer smo doživeli zahodno verzijo šeriatskega prava: Caster Semenya, 18-letno južnoafriško atletinjo, zmagovalko teka na 800 metrov, so osumili, da ni ženska oz. da ni »povsem ženska«. Da je torej v resnici moški. Napovedali so »test njenega spola«, kar pa ne pomeni, da bodo pregledali le njene kromosome in hormone, ampak da se bo morala tudi sleči. Mar ni to hudo ponižanje ženske? Mar ni to seksizem najhujše sorte? Mar ni to tako, kot da bi ji rekli: Pokaži pičko! Nisem še slišal, da bi kdaj pregledali »spol« kakega atletskega moškega. Hej, kaj če je Usain Bolt, svetovni rekorder na 100 metrov, v resnici ženska? Kdo pravi, da ženska ne sme izgledati kot moški? Kdo pravi, da moški ne izgledajo kot ženske? Kdo določa, kakšnega spola je kdo? Kdo pravi, da je treba poniževati ženske, ki ne ustrezajo zahodnemu idealu ženske?
Kar pomeni dvoje: prvič, Zahod ima na ženske in spolno razliko skrajno zastarel, poniževalen, šeriatski pogled, in drugič, zahodni fundamentalizem, ki vztraja na fiksnosti spolne razlike, je ogorčen nad islamskim fundamentalizmom, ki prav tako vztraja na fiksnosti spolne razlike. Sožitje ni mogoče. Toda najdemo ga tam, kjer to najmanj pričakujemo. Kar nas pripelje do »most wanted«, do oseb, ki jih Mednarodno kazensko sodišče išče zaradi vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu. Na tem spisku najdete nacistične vojne zločince iz časa II. svetovne vojne, stalinistične vojne zločince, tipe, ki so zagrešili pokole v Bosni, Ruandi, Kongu, Salvadorju in Čečeniji, sudanskega predsednika Omarja al-Baširja in nekaj njegovih pribočnikov, zgodba zase na tem spisku pa je Joseph Kony, enigmatični vodja ugandske uporniške vojske, alias Gospodove uporniške vojske.
Kony je fantomski, eteričen, spolzek, nezgrabljiv, neulovljiv. Lovili so ga na vse mogoče načine, pa ga niso ujeli. Menda se hitro preobleče v žensko, če je treba. Kot nekoč Sadam Husein. Ali pa čudežno mutira v starko, kot verjamejo njegovi privrženci. Do sedaj jim je uspelo ujeti le kako njegovo obleko, pravi Matthew Green, dolgoletni dopisnik Reutersa iz regije, ki v knjigi Wizard of the Nile lepo popisuje nianse tega karizmatičnega ugandskega »čarovnika«. V Kongu so pred nekaj leti v gozd poslali osem gvatemalskih vojakov, totalno specialnih specialistov za gverilsko vojno v džungli, rojenih partizanov, ki so bili del mednarodnega kontingenta - prijeli naj bi mogočnega Vincenta Ottija, Konyjevo desno roko. Niso se več vrnili. Pa so bili specialisti za ta tip gverilskega boja!

Born to be Wild

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.