24. 9. 2009 | Mladina 38 | Politika
Svet: Kratke novice
Borut Pahor in Jadranka Kosor
© Borut Peterlin
Ljudstvi imata sporov dovolj
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
24. 9. 2009 | Mladina 38 | Politika
Borut Pahor in Jadranka Kosor
© Borut Peterlin
Ljudstvi imata sporov dovolj
Čeprav SNS in še posebej SLS (slednja že zbira nekakšne podpise v podporo morebitnemu referendumu o načinu reševanja spora) tudi po dogovoru Pahor-Kosorjeva hujskata Slovence, da so jim kratene državljanske pravice, je javno mnenje nedvoumno. Ankete dokazujejo slovensko podporo dogovoru, podporo rešitvi spora in podporo vstopu Hrvaške v EU. Podobne rezultate so dale tudi javnomnenjske raziskave na Hrvaškem. Na obeh straneh pa več vprašanih meni, da je z dogovorom pridobila nasprotna stran, kar načeloma pomeni, da je bil dosežen kakovosten kompromis. Kaj bo SLS počela po dokončni rešitvi mejnega vprašanja?
Davek za kristjane
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je med dolgotrajno verbalno bitko s tamkajšnjim vodstvom rimskokatoliške cerkve končno dobil zanimivo idejo: »Cerkev ima odgovore na vsa vprašanja, se vpleta v vse, potem pa naj tudi uveljavi davek, ki bi ga plačevali katoliški verniki, da država cerkve ne bo več financirala.«
Novi časi, stare dileme
Predsednik ZDA Barack Husein Obama še naprej preiskuje zlorabe, ki so jih med zasliševanjem terorističnih osumljencev storili pripadniki Cie v času Busheve administracije. Prepričal ga ni niti poziv sedmih nekdanjih direktorjev Cie, naj preiskavo ustavi, ker bi »utegnila odvrniti Cijine agente od agresivnega obveščevalnega dela«. Znanstvena raziskava je medtem pokazala, da so imele Cijine posebne zasliševalske metode nasprotni učinek od želenega, saj so terorističnim osumljencem povzročile poškodbe možganov, zato se jim je poslabšal spomin. Poveljnik zavezniških sil v Afganistanu, general Stanley McChrystal, pa je v zaupnem dokumentu administracijo pozval, naj kontingentu 60 tisoč ameriških vojakov takoj pošlje še dodatnih 20 tisoč, sicer bodo ZDA »zelo verjetno doživele poraz«.
Prestrezanje in vračanje
Človekoljubna organizacija Human Rights Watch je ponovno ostro kritizirala priseljensko politiko Italije, ker na morju zasežene ladje z ilegalnimi priseljenci brez preverjanja pravice do azila nasilno vrača v Libijo, kjer ti živijo v človeka nedostojnih razmerah.
Jedrski Izrael
Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je prvič po osemnajstih letih spet javno izrazila zaskrbljenost spričo izraelskih vojaških jedrskih zmogljivosti. Izrael ima namreč jedrsko orožje že več kot dve desetletji, vendar tega uradno nikoli ni priznal. Poteza agencije je toliko bolj pogumna, ker je Izrael do jedrskih konic prišel s pomočjo ZDA in z njihovo podporo to tudi zanika.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.