8. 10. 2009 | Mladina 40 | Svet
Žrtev norega življenja
Christian Poveda, sin španskih staršev, rojen v Alžiriji, uradno Francoz, je moral umreti zato, ker je povedal zgodbo. Iz resničnega sveta. Ubili so ga, a zaradi tega (še vedno) ne sedi nihče.
Fotoreporter in režiser dokumentarcev špansko-francoskega rodu Christian Poveda je imel, tako kot marsikateri drug poročevalec, srečo, da življenja ni izgubil že pred leti, ko je poročal iz kriznih žarišč vsepovsod po svetu. Dokumentiral je vojne dogodke v Iranu, Iraku, Libanonu, še prej pa je v državah Latinske Amerike pripravljal reportaže za El País, Le Monde, New York Times in Stern. V Salvadorju je zbiral podatke o državljanski vojni, ki se je po trinajstih letih divjanja končala leta 1992 in poleg 40 tisoč življenj na obeh straneh, na strani komunističnih upornikov in v vrstah vojaških prevratnikov, ki so jih podpirale ZDA, vzela še življenja 35 tisoč civilistov. Štiriinpetdesetletni Poveda naposled ni kot kolateralna žrtev umrl v oboroženih spopadih na kakem vojnem območju, natanko pred mesecem je bil ubit, v bližini salvadorske prestolnice San Salvador so ga pokončali z dvema streloma v glavo. Policija in poznavalci menijo, da ju je sprožil član lokalne tolpe Mara Salvatrucha, smrtne sovražnice druge takšne tolpe, pandille, imenovane Mara 18, ker naj mu ne bi bil pogodu zadnji Povedov dokumentarec Noro življenje (La vida loca), ki osvetljuje brezkompromisno vojno med omenjenima tolpama. Našli so ga v povsem okrvavljenem avtomobilu, s katerim se je vračal iz predmestne četrti La Campanera, kamor ne zaide niti najpogumnejši »turist«, z obrazom na volanu.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.