22. 10. 2009 | Mladina 42 | Politika
Zaželeni odhod
Ali bo Meško po številnih pozivih k odstopu tokrat le zapustil Slovensko tiskovno agencijo?
Janez Janša in Borut Meško
© Borut Peterlin
Novinarji Slovenske tiskovne agencije (STA), ki je eden osnovnih virov informacij za slovenske in tuje medijske hiše, bodo danes, v petek, na tajnem glasovanju odločali o tem, ali se strinjajo z razrešitvijo svojega odgovornega urednika Boruta Meška. Glede na to, da ga je zaradi slabe notranje komunikacije v zadnjih štirih mesecih šest od sedmih urednikov že dvakrat pozvalo k odstopu, in glede na to, da je njegovo razrešitev v teh dneh že podprlo zastopstvo novinarjev, je verjetnost, da bi glasovanje »preživel«, skoraj nična. Meško bo po glasovanju najverjetneje razrešen, saj bodo s tem izpolnjene vse formalnosti za ta ukrep.
Meško, že vse odkar ga je nekdanja direktorica STA Alenka Paulin pripeljala na uredništvo, ni našel skupne točke z novinarji. Julija 2007 je bil imenovan brez njihove podpore, saj je zanj glasovalo le 12 odstotkov novinarjev. K nadaljnjim slabim odnosom so nato pripomogli še nepripravljenost na dialog s predstavniki novinarjev in številne inovacije, ki sta jih na STA uveljavljala skupaj s Paulinovo, nekdanjo vidno članico SDS, ki je na položaj prišla neposredno iz Janševega kabineta. Med drugim je šlo za drugačno, prijaznejše poročanje o tedanji vladi, RKC in povojnih pobojih.
Potem ko je Paulinovo letos nasledil Bojan Veselinovič, je bilo samo vprašanje časa, kdaj bo predlagal Meškovo razrešitev. Maja mu je izrekel opomin pred razrešitvijo, ker ni pripravil programa za spremljanje evropskih volitev. Prejšnji teden pa se je odločil začeti postopek za njegovo razrešitev, saj ga je dvakrat pisno pozval, naj pripravi program prilagajanja spremembam na medijskem trgu, a se na pobudo ni odzval. Meško je sicer v torek na novinarski konferenci Združenja novinarjev in publicistov, katerega ustanovni član je, dejal, da je sam dejansko žrtev mobinga in da z novinarji dobro sodeluje. Veselinovič je navedbe označil kot debelo laž, zanikali pa so jih tudi predstavniki novinarjev.
Hkrati s predlagano razrešitvijo so se sicer pojavili tudi očitki o političnih pritiskih na Meška in STA. Predsednik »Meškovega« združenja Igor Kršinar je krivdo za to, da se njegovemu stanovskemu kolegu maje stolček, presenetljivo pripisal kar predsedniku vlade Borutu Pahorju, in sicer zato, ker je njegova vlada na položaj direktorja STA imenovala Veselinoviča. Vlada je sicer edina lastnica agencije, a v vladnem uradu za komuniciranje so na očitek odgovorili, da so interna kadrovanja stvar same STA.
Da je žrtev političnih pritiskov, v zadnjem času ob vsakršni kritiki na njegov račun ponavlja tudi vodstvo RTV Slovenija, ki se mu prav tako majejo stolčki. A optika je ravno obratna. Tako vodstvo RTV kot tudi Paulinova in Meško so bili na položaje imenovani v času »uravnoteževanja« in političnih pritiskov na medije, ki si ga je privoščila prejšnja vlada. Medtem ko vodstvo RTV še vztraja na položajih, se na STA po Paulinovi, kot kaže, zdaj s položaja poslavlja tudi Meško. Ali bo uredništvo bolje funkcioniralo pod novim odgovornim urednikom, bo pokazal čas, težko pa je verjeti, da bi bilo novinarskemu kolektivu lahko mučneje kot doslej.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.