Staš Zgonik

 |  Mladina 47  |  Politika

Župani s poslanstvom

Kako so nekateri poslanci glasovanje po svoji vesti razumeli kot glasovanje za lastne interese

Župan Kranja Damijan Perne (Zares), župan Tržiča Borut Sajovic (LDS) in bivša županja Domžal Cveta Zalokar Oražem (Zares) so glasovali »za«

Župan Kranja Damijan Perne (Zares), župan Tržiča Borut Sajovic (LDS) in bivša županja Domžal Cveta Zalokar Oražem (Zares) so glasovali »za«
© Borut Krajnc

Državni zbor je prejšnji teden obravnaval in spet, že četrtič, zavrnil predlog novele zakona o poslancih, ki bi uvedel nezdružljivost funkcije poslanca z župansko ali podžupansko funkcijo. Predlog, ki so ga skupaj vložile vse štiri koalicijske poslanske skupine, podprla pa ga je tudi vlada, je padel s 46 glasovi proti 34. Čudno, glede na koalicijsko večino v parlamentu. A zelo logično, ko pregledamo izpisek glasovanja.
V državnem zboru sedi kar 24 poslancev, ki so hkrati tudi župani. Poslanska skupina SNS je edina družno glasovala za predlog, skupaj s trboveljskim županom Bogdanom Barovičem. Poslanski skupini SLS in SDS sta se v en glas izrekli proti predlogu. Od koalicijskih poslancev/županov jih je največ, šest, proti glasovalo v največji poslanski skupini SD. Le eden, goriški župan Mirko Brulc, je predlog podprl. Od poslancev/županov SD, ki so glasovali proti, pa je zgolj Alan Bukovnik zmogel toliko poguma, da je to tudi javno povedal na seji. Predlogu je nasprotovalo tudi nekaj drugih poslancev SD, morda tudi zato, ker si kdo izmed njih želi prihodnje leto kandidirati še na lokalnih volitvah. Predlog sta podprla dva poslanca/župana iz vrst LDS - Borut Sajovic in Milan Jerič, tretji, Milan Gumzar, pa ni glasoval. Spremembo je podprl poslanec/župan Zaresa Damijan Perne (ki sicer tako ali tako odhaja iz DZ), proti pa je bil Lojze Posedel. Med poslanci Desus je predlog podprl Vili Rezman, proti sta bila tako Matjaž Zanoškar kot Franc Jurša. Skratka, tudi koalicijski poslanci so tokrat glasovali po svoji »vesti«. In ta vest jim pač ni pustila, da bi glasovali proti svojim lastnim interesom. Jurša je v razpravi navedel zanimiv razlog za svojo odločitev: »Ves čas razmišljam, kako bi o tem glasoval. Zelo dolgo sem bil prepričan, da bom podprl ta zakon. Glede na to, da so nekateri ocenili in dali v javnost, da bom glasoval proti, se bom verjetno tako tudi odločil.«
Glede na to, da so se stranke vladne koalicije za uzakonitvev nezdružljivosti poslanske in županske funkcije zavezale v koalicijskem sporazumu, je zavrnitev novele zakona, čeprav pričakovana, precej neprijetna. Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je glasovanje celo označil za škandal in napovedal, da bo to koalicijo postavilo pred resno preizkušnjo. Seveda bo najprej moral popraviti glasovalni »stroj« lastne stranke, saj tudi poslanci Zaresa niso enotno glasovali za predlog. Na odločitev državnega zbora pa so se neprijetno presenečeni odzvali tudi v Komisiji za preprečevanje korupcije, v kateri že dolgo opozarjajo na neustavnost hkratnega zasedanja poslanske in županske funkcije ter podvrženost take ureditve konfliktu interesov. »Komisija je razočarana nad prevlado osebnih interesov poslancev nad državnimi. Vzpostavitev in delovanje po načelih pravne države sta osnovna principa, ki bi ju državni zbor, ki je sam zakonodajalec in s tem temeljni nosilec pravne države, resnično moral spoštovati in omogočati.« Premier Borut Pahor je že napovedal, da bo v bližnji prihodnosti kar sam poskusil prepričati poslance o argumentih v prid nezdružljivosti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.