Erik Valenčič

 |  Mladina 49

Usodni seznam

Tudi mirovni aktivisti so lahko osumljeni terorizma

Če vas ameriška vlada samo sumi povezave s terorizmom, potem bodo kršene nekatere vaše temeljne pravice. Ne morete se recimo vkrcati na letalo znotraj ZDA. Nihče vas sicer ne bo aretiral, ko boste poskusili kupiti letalsko vozovnico, a če je vaše ime na posebnem seznamu, imenovanem »no fly list«, vas bo osebje vladne agencije Transportation Security Agency (TSA) 'zaprosilo', da zapustite letališče.
Zanimiv pa je paradoks - kljub omejitvi letenja so si takšni osumljenci do nedavnega lahko kupili orožje. Obamova administracija je to »varnostno luknjo« pred kratkim sicer odpravila. O tej omejitvi je razprava v senatu potekala že od leta 2007, pa je vseeno trajalo dve leti, da je omejitev začela veljati s predsedniškim odlokom. Vladni urad Government Accountability Office navaja, da so teroristični osumljenci v ZDA od leta 2004 do prepovedi kupili 865 kosov orožja.
Med razpravo ob sprejetju te uredbe v Washingtonu niso namenili niti malo pozornosti vprašanju smiselnosti seznama terorističnih osumljencev, ki je že leta tarča glasnih kritik in civilnih tožb.
Seznam so po napadu na dvojčka začeli sestavljati v Bushevi Beli hiši. Nekateri posamezniki so se na njem verjetno znašli upravičeno, recimo radikalni nasprotniki splava, ki požigajo in bombardirajo klinike, v katerih opravljajo splave. Vendar so na seznamu tudi številni politični in mirovniški aktivisti, več tisoč jih je, ki so leta 2002 in 2003 protestirali proti vojni v Iraku. Nekateri primeri so naravnost bizarni. Neki 71-letni nuni iz Milwaukeeja so prepovedali vkrcanje na letalo, ker je v vladnih očeh osumljena terorizma. Gospa je bila namenjena v Washington, kjer se je želela udeležiti mirovniškega protesta. Aprila letos je TSA letalu Air France na poti iz Pariza v Mehiko prepovedala vstop v ameriški zračni prostor, ker je bil na njem kolumbijski novinar Hernando Calvo Ospina, glasen kritik ameriške zunanje politike. Vstop na letalo so zavrnili tudi dvema ameriškima novinarjema aktivističnega časopisa War Times, Rebecci Gordon in Janu Adamsu. Ker jima uslužbenci TSA niso želeli pokazati seznama in jima pojasniti, zakaj sta sploh na njem, sta se povezala z organizacijo American Civil Liberties Union in vložila tožbo zoper državo. Čeprav sta tožbo dobila (država jima je izplačala 200.000 dolarjev), je na seznamu terorističnih osumljencev še vedno na tisoče nedolžnih ljudi.
Marsikdo je bil prepričan, da bo Obamova administracija bodisi razveljavila bodisi 'popravila' omenjeni seznam, a se to še ni zgodilo. Decembra 2001 je bilo na njem 594 imen. Danes jih je že več kot 30.000. Seznam osumljencev je sicer tajen.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.