Peter Petrovčič

 |  Mladina 4  |  Politika

”Morda se vidimo kdaj drugič”

Kako bo dejstvo, da Erjavcu visoka politika ne gre, vplivalo na stranko?

Karl

Karl
© Borut Krajnc

Čeprav se je Karl Erjavec ob odstopu z mesta okoljskega ministra pritoževal, da koalicija »ni delovala kot družina«, in čeprav so Desusovi poslanci napovedovali, da bo vrh stranke v prihodnjih dneh odločil, kako naprej, je sage o Erjavcu zdaj vendarle konec. Da se zaradi užaljenega predsednika stranka ne namerava odpovedati koalicijskemu statusu, so po njegovem odstopu v en glas zatrjevali Desusovi poslanci. Ali kot je dejal nesojeni Erjavčev naslednik Matjaž Zanoškar: koalicijski sporazum še vedno drži, stranka ga bo spoštovala, bodo pa Desusovi poslanci kdaj pa kdaj »glasovali po svoji vesti«. Očitno se zavedajo, da bi odločna podpora predsedniku, ki si je ne zasluži, po nepotrebnem spravila v neprijeten položaj vso stranko.
Čeprav Desusovi poslanci še vedno zatrjujejo, da je Erjavec žrtev politične likvidacije s strani preostalih koalicijskih strank, pa obenem želijo ostati v koalicijski družini. Ob tem se velja vprašati, kdo se prvi ni obnašal kot član te družine. Šele dobro leto dni je minilo, odkar je za zaplet v koalicijskih pogajanjih poskrbel prav Desus, pravilneje rečeno, njegov predsednik Karl Erjavec. V tistem povolilnem času se namreč Erjavec niti približno ni toliko ukvarjal z vprašanjem, koliko ministrskih položajev bo dobila stranka, kot s tem, katero ministrstvo bo vodil on. Da o vsebini koalicijskega sporazuma niti ne govorimo. Edino, kar ga je takrat zanimalo in s čimer je celo pogojeval vstop stranke v koalicijo, je bil njegov položaj v vladi. Najprej je vstop pogojeval s položajem obrambnega ministra, a so posredovali njegovi lastni poslanci. Potem je trmasto toliko časa vztrajal, da zasede enega od treh državotvornih resorjev, da so se ministrski resorji razdelili med stranke in mu je preostalo le še mesto okoljskega ministra. Poleg tega je bilo Erjavcu povsem vseeno, katera ministrstva bo stranka sploh dobila, čeprav je izmed vseh prav Desus do te mere programsko specifičen, da bi zanj določeni resorji morali biti vitalnega pomena, drugih pa bi se moral skorajda otepati. Med slednje zagotovo sodi obrambni, verjetno pa tudi resor za notranje zadeve ... V postopku iskanja ministrstva zase je bil Erjavec pripravljen žrtvovati celo odločitev, kdo bo zasedel ministrska mesta, ki so pripadla Desusu, in celo eno ministrsko mesto iz Desusove kvote. Točneje, položaj ministra za delo, družino in socialne zadeve, ki ga zdaj zaseda Ivan Svetlik.
Kakor je nespretno vstopil v družino, jo je tudi zapustil. Najprej je grozil z vsem mogočim, znova tudi z izstopom Desusa iz koalicije, potem pa si je premislil in odstopil. Karl je hecen, morda že kar preveč.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.