Borut Mekina

 |  Mladina 4

Janša pod pritiskom

Kako si šef slovenske opozicije v tujini rešuje ugled

Janez Janša še v časih, ko je prijateljeval s Josejem Manuelom Barroso

Janez Janša še v časih, ko je prijateljeval s Josejem Manuelom Barroso
© Matej Leskovšek

Politiki se ponavadi sestajajo z diplomatskim zborom, ko želijo tujo javnost prepričati v svoj prav, predvsem da so nacionalni interesi, ki jih zagovarjajo sami, tudi v interesu mednarodne skupnosti. Tako je bilo denimo logično, da je slovenska diplomacija iskala podporo pri tujih diplomatskih predstavnikih v času pogajanj o arbitražnem sporazumu, saj je pri sporazumu posredovala EU, kot priče pa so sodelovale tudi ZDA in Francija.
Zaradi tega je skorajda nerazumljiva novica zadnjega tedna, ki je prišla iz SDS. Potem ko je arbitražni sporazum dejansko postal le še slovenski notranjepolitični problem, naj bi se opozicijski voditelj Janez Janša sestal z nekaterimi v Sloveniji akreditiranimi veleposlaniki, med drugim z veleposlanikom Nemčije, Velike Britanije, Španije in Brazilije, in jih prepričeval, da je arbitražni sporazum za Slovenijo slab, češ da ne zagotavlja stika slovenskih teritorialnih voda z mednarodnim morjem! Tovrsten sestanek sicer ni prvi diplomatski poskus slovenske desnice; spomnimo, da so pred meseci opozicijski evropski poslanci prepričevali svojo evropsko ljudsko stranko, da je z arbitražnim sporazumom nekaj narobe.
Franco Juri je sicer ob tem sporočil, da naj bi bilo zdaj končno jasno prizadevanje opozicije za dvotretjinsko parlamentarno večino ob ratifikaciji že podpisane mednarodne pogodbe - zgolj zato, da prepreči sprejetje sporazuma in minira nadaljnje iskanje rešitve spora. To je gotovo del resnice, kljub temu pa je neverjetno, da je Janša prosil za sestanek s tujimi diplomati, da bi jih prepričal, kako slab je arbitražni sporazum, potem ko so ga njihove države s prisrčnimi čestitkami uradno že pozdravile. Sporazum je recimo pozdravila tudi Švedska, ki pa ji SDS po novem očita, da jo interesi Slovenije ne zanimajo. Po mnenju SDS je ta država, tudi zaradi zapiranja veleposlaništva v Sloveniji, dokazala, da je zanje »Slovenija manj pomemben, če ne sploh zanemarljiv mednarodni dejavnik.«
Na angleškem in nemškem veleposlaništvu vsebine pogovora niso želeli komentirati, šlo naj bi zgolj za vljudnostni obisk, na katerem je tekla beseda o sodelovanju med Slovenijo in Nemčijo, nam je prek službe za stike z javnostjo sporočil nemški veleposlanik Matthias von Kummer, enako Anglež Andrew Page. In če je beseda tekla še o arbitražnem sporazumu, potem je verjetneje, da je moral Janša opravičevati stališče SDS, ki je nasprotno stališču mednarodne skupnosti.
Znano je, da Janševa SDS v tem konfliktu zgublja podporo pri svojih mednarodnih kolegih. Nemški konservativci, ki sedijo z SDS v isti evropski ljudski stranki, so denimo najbolj vneti zagovorniki vstopa Hrvaške v EU. Janša torej pri Kummerju gotovo ni požel simpatij. Dopuščamo pa možnost, da ima SDS po novem več razumevanja v Braziliji.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.