Novega urada ne bo

Napredek pri civilnem dialogu upočasnjuje kriza ali pa stranka Zares?

Akcija Amnesty International - ene od nevladnih organizacij

Akcija Amnesty International - ene od nevladnih organizacij
© Borut Krajnc

Ker nevladne organizacije z novo vlado oziroma s posameznimi ministrstvi sodelujejo veliko bolje, kot so s prejšnjo, je presenetila nedavna trditev predstavnika Koordinacije nevladnih organizacij (NVO) Gorana Forbicija, da civilnega dialoga med NVO-ji in vlado »ni in ga tudi nikoli ni bilo«. Trditev zbuja začudenje, ker je prav Forbici pred časom dejal, da je na področju človekovih pravic »sodelovanje ministrstva za notranje zadeve z NVO-ji s področja človekovih pravic verjetno lahko vsem za zgled«.
Forbici zdaj pojasnjuje, da je eno vidik sodelovanja NVO-jev z ministrstvi glede vsebinskih vprašanj, kjer je »položaj na splošno gledano boljši. Nekatera ministrstva so se zelo odprla za nevladne organizacije in se z njimi usklajujejo.« A podatki NVO-jev o spoštovanju resolucije o normativni dejavnosti, ki jo je novembra 2009 sprejel državni zbor, kljub temu niso spodbudni. Ministrstva niso upoštevala pravil posvetovanja z javnostjo v kar 64 odstotkih primerov. »Večji del ministrstev, kar devet, resolucije ne upošteva, tri ministrstva jo upoštevajo delno, praviloma pa le ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve,« ugotavljajo nevladniki.
Še bolj vprašljiv pa naj bi bil dialog o sistemskih rešitvah za razvoj in delovanje nevladnega sektorja, pri katerem »pod novo vlado ni bistvenih sprememb. Dialoga pri teh vprašanjih še vedno ni.« Med NVO-ji in prejšnjo vlado dialoga sploh ni bilo, zdaj pa je položaj očitno še bolj zapleten. »Sedanja vlada je nekatere stvari obljubila, tudi v koalicijskem sporazumu, vendar je ostalo zgolj pri teh besedah in obljubah. Za prejšnjo vlado smo vedeli, da nam ni naklonjena, ta vlada pa veliko obljublja, a stanje ostaja enako nedorečeno kot pod prejšnjo vlado.«
Nevladniki od dialoga o obljubljenih sistemskih rešitvah za NVO-je pričakujejo vladni urad za nevladne organizacije. A je že zdaj jasno, da pravih možnosti za ustanovitev urada v tem mandatu ni. Eden od razlogov naj bi bila kriza, a hkrati so razlogi politični. Kot pravi Forbici: »Poleg tega pa obstajajo tudi razlike v mnenjih med strankama LDS in Zares. Ministrstvo za javno upravo, ki je ustavilo projekt ustanovitve vladnega urada za nevladne organizacije, pa je v rokah stranke Zares.«
Ker se je vse ustavilo na ministrstvu za javno upravo, smo pripravljenost za nekatere nove sistemske rešitve preverili tudi tam. Na ministrstvu priznavajo, da ustanovitvi urada niso naklonjeni. Iz pripravljenega gradiva je po njihovem »moč razbrati, da so predvidene naloge novega urada povzete v glavnem po nalogah, ki so bile s sklepom vlade naložene medresorski delovni skupini za usklajevanje odprtih vprašanj na področju sodelovanja vlade z nevladnimi organizacijami in delno nalog, ki so - v skladu z veljavnimi predpisi - v pristojnosti ministrstva za javno upravo.«
Morda, a v koalicijskem sporazumu piše: »Koalicijski partnerji bomo temeljito prenovili predpise, ki urejajo položaj nevladnih organizacij v Sloveniji, z namenom okrepiti njihovo sodelovanje tako pri pripravi kot pri izvrševanju zakonsko sprejetih obveznosti.«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.