Ko sovražnik postane prijatelj

Kako se je v očeh Jelinčiča Brezigarjeva iz storilca prelevila v žrtev

Ko je ob koncu devetdesetih let takratni generalni državni tožilec Anton Drobnič ustanovil skupino tožilcev za posebne zadeve in na mesto vodje skupine imenoval Barbaro Bre-zigar, je Zmago Jelinčič legitimnost te skupine spodbijal s pobudo za presojo ustavnosti na ustavnem sodišču.
Ko ga je nekaj let za tem ljubljansko okrožno tožilstvo preganjalo, ker je v predsedniški kampanji leta 1997 dejal, da so volivci nekdanjega domobranca Jožeta Bernika »golazen, ki bi jo bilo potrebno že leta 1945 pobiti«, je generalno državno tožilko Zdenko Cerar pozval, naj njegov primer dodeli kar Brezigarjevi, namesto da ga ta vodi neformalno iz ozadja: »Na navedeni način bo Brezigarjeva prišla na svoje in bo lahko v državni funkciji opravljala svoje politično poslanstvo, tako kot je to delala v obdobju sojenja Sloveniji pred beneško komisijo.«
Poleti leta 2003 je prav Jelinčič najbolj navijal za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije, ki bi ugotavljala politično odgovornost Barbare Brezigar v primeru Depala vas, in ustanovitev te komisije tudi večkrat javno predlagal. Z zavračanjem ovadb in prikrivanjem dokazov naj bi bila Brezigarjeva po Jelinčičevem prepričanju storila celo kaznivo dejanje, poleg tega pa »hudo oškodovala tudi integriteto Slovenije«.
In navsezadnje, ko je pravosodni minister Aleš Zalar pred časom odredil izredni pravosodni nadzor nad poslovanjem ljubljanskega tožilstva, je Brezigarjeva to razumela kot politični pritisk, SDS pa je Pahorja pozvala, naj Zalarja razreši, in zoper njega napovedala interpelacijo. A Jelinčič je takoj podprl pravosodni nadzor in možnost, da bi SNS podprla interpelacijo, zavrnil z besedami, da »SNS ne bo sodelovala pri vlaganju kakršnih koli sankcijskih ukrepov zoper ministra Zalarja«, saj bi bilo »treba tožilstvo močno prevetriti«.
Nekaj mesecev kasneje in nekaj dni po izbruhu podkupovalne afere pa je Jelinčič spremenil svoj dolgoletni odnos do Brezigarjeve. Zdaj je v Kresalovi našel večjega sovražnika. Jelinčič se je tako prvič postavil v bran Brezigarjevi. Po njegovem so Zalarjevi posegi v tožilstvo posledica želje, da bi »Kresalova prek svoje stranke prišla do nadzora in do upravljanja vseh represivnih in pravosodnih organov«. Tako je kar nenadoma Barbara Brezigar postala dobra.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.