Staš Zgonik

 |  Mladina 12

Zloglasna anonimka

Kako bi Milan M. Cvikl lahko škodoval evropskim finančnim trgom

Evropski parlament je v četrtek glasoval o imenovanju Milana M. Cvikla za člana Evropskega računskega sodišča. Glede na pozitivno mnenje pristojnega parlamentarnega odbora je bil najverjetneje potrjen (ker smo redakcijo zaključili v sredo, tega, žal, ne moremo vedeti). A kot je znano, ne brez zapletov, saj je med poslanci Evropske ljudske stranke pred zaslišanjem zakrožila izčrpna anonimka o razlogih za Cviklovo neprimernost za položaj evropskega revizorja. V uredništvu nam je to anonimko uspelo dobiti.
Na štirih tipkanih straneh pošiljatelj navaja, da je Cvikl v Sloveniji znana osebnost, ki se veliko pojavlja v medijih, vendar največ v tabloidih. Mediji pišejo o tem, kako je uporabljal objekte, namenjene protokolu, za zasebne namene, pa tudi o kreativnem pristopu k zaključnemu računu proračuna v času, ko je bil državni sekretar na ministrstvu za finance. Kljub »bleščečemu« življenjepisu opozarja, da »ni vse zlato, kar se sveti«. Tako naj Cvikl ne bi imel izkušenj z revidiranjem poslovanja, prav tako naj bi bil znan po svoji nagnjenosti k »fabrikaciji slabo podprtih senzacionalističnih obtožb«. To naj bi bilo najbolje vidno pri vodenju preiskovalne komisije, ki se je ukvarjala za nakupom Patrijinih oklepnikov. Anonimnež izraža bojazen, da bi Cvikl ta senzacionalizem prenesel v poročila o delovanju Evropske centralne banke, kar bi lahko imelo poguben vpliv na finančne trge. Knjiga o pravu EU, ki jo je napisal Cvikl, naj bi bila zgolj kompilacija zakonodajnih dokumentov. V pismu se pojavi celo namig, da se želi vladajoča koalicija z imenovanjem Milana M. Cvikla v evropsko institucijo pravzaprav znebiti težavnega dejavnika. Med očitki najdemo še opozorilo, da Cvikl na tajnem glasovanju leta 2004 ni dobil podpore vladajoče opcije za predsednika slovenskega računskega sodišča, na kar se je nanašalo tudi eno od vprašanj, ki ga je Cviklu na zaslišanju pred pristojnim odborom postavil eden od poslancev. Anonimno pismo je bilo, glede na ovojnico, očitno poslano konec februarja iz Slovenije, natančneje z Iga pri Ljubljani.
Cvikl sicer ni edini kandidat za člana Evropskega računskega sodišča, pri katerem se pojavljajo očitki o neprimernosti. Madžarskemu kandidatu Szabolcsu Fazakasu na primer očitajo, da je bil v komunističnem sistemu pripadnik tajne službe, to pa je v predstavitvi zamolčal. A na to je v pismu opozoril madžarski evropski poslanec Tamas Deutsch in se pri tem ni skrival za anonimnostjo, priložil pa je tudi dokaze iz madžarskega državnega arhiva, ne pa zgolj predloga, naj kandidata »pogooglajo« in se prepričajo sami.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.