Borut Mekina

 |  Mladina 21

Arbitražni plagiatorji

V SDS prepisujejo že drug od drugega

Avtor Turk v ozadju in prepisovalec Janša

Avtor Turk v ozadju in prepisovalec Janša
© Matej Leskovšek

SDS je nasprotovanje arbitražnemu sporazumu štirinajst dni pred referendumom utemeljila na hrvaški enostranski izjavi, po kateri se nič v sporazumu ne sme razumeti kot privolitev Hrvaške v zahtevo Slovenije po ozemeljskem stiku z odprtim morjem. Slovenija naj bi bila namreč v to celo privolila. Enostransko izjavo je prvi »odkril« Žiga Turk, član SDS in bivši minister za razvoj, in na svojem blogu zapisal, da je dolgo časa menil, »da je arbitražni sporazum arbitražni nesporazum ...«, potem ko je natančno prebral, kaj piše v hrvaškem zakonu o ratifikaciji sporazuma, »pa sem vse bolj prepričan, da nesporazuma med vladama ni«. Hrvaška je namreč, kot je ugotovil Turk, v enostranski izjavi zapisala, naj bi Slovenija in Hrvaška o tej enostranski izjavi skupaj obvestili ZDA in predsedstvo EU.
Če bi bilo to res, bi se Slovenija seveda dejansko odrekla stiku z odprtim morjem, a se je hitro izkazalo, da je šlo pač za tipično enostransko potezo. Iz ZDA in iz Švedske so takrat zanikali, da bi jih o tem obvestila tudi Slovenija. Turkovo odkritje je bilo res pomembno, saj bi se morebiti lahko Hrvaška kasneje celo sklicevala, da tega dejstva Slovenija ni zanikala. A kot je vedno s pomembnimi dogodki, je tudi tokrat predsednik SDS Janez Janša hotel biti zraven. Samo dve uri po objavi Turkovega besedila ga je na Facebooku skorajda dobesedno prepisal, skupaj s pripombami, kot je »poudarki in zvezdice so moje«.
Z avtorstvom v SDS res nimajo sreče. Sprva je Janši uspel sicer sijajen govor o Sloveniji kot svetilniku. Pa se je izkazalo, da ga je prepisal od Blaira. Pred meseci se je domnevno avtentično razhudil nad komunistično kontinuiteto, »pošpricano« s krvjo krvnikov iz Hude Jame. A smo ugotovili, da je najbolj izpovedni del tistega spisa, po katerem naj bi bilo vse dovoljeno, če boga ni, prepisan iz Wikipedije. Sedaj pa v SDS prepisujejo že sami od sebe ...
In če smo že pri enostranskih izjavah: v morebitnem arbitražnem postopku hrvaška enostranska izjava Sloveniji ne bo škodila. Ima približno takšno težo, kot jo ima slovenski zakon o epikontinentalnem pasu, v katerem smo ribolovno območje razširili tja do Savudrije. Res pa utegne Sloveniji škoditi enostranska izjava, ki jo je naša država deponirala pri Združenih narodih ob ratifikaciji konvencije o pomorskem pravu 16. junija 1995. V njej je namreč Slovenija poudarila, da ji gredo pravice geografsko prikrajšanih držav ... Ni bilo videti, da bi SDS takrat protestirala.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.