Reševanje župnika Merklija

Konec slovenske besede v madžarskih cerkvah?

Duhovnik Ferenc Merkli

Duhovnik Ferenc Merkli
© Timotej Milanov

Pred časom se je rimskokatoliška cerkev na Madžarskem odločila premestiti edinega slovensko govorečega duhovnika, porabskega Slovenca Ferenca Merklija, iz narodnostno mešane župnije v Gornjem Seniku v eno izmed madžarskih župnij v okolici Sombotela. Merkli je maševal tudi v slovenskem jeziku, novi župnik pa slovensko sploh ne govori. V zvezi s tem je poslansko vprašanje vladi postavil poslanec SNS Zmago Jelinčič, vlada pa je v za zdaj še predlogu odgovora med drugim zapisala: »Minister dr. Boštjan Žekš, pristojen za Slovence v zamejstvu in po svetu, se je zato pri cerkvenih oblasteh že zavzel za ugodno rešitev.«
Je resorni minister torej telefoniral predstojniku madžarske RKC? Žekš pojasnjuje, da je govoril z domačim nadškofom in metropolitom Antonom Stresom in z murskosoboškim škofom Petrom Štumpfom. »Pozanimal sem se, kako oni gledajo na to, saj gre za problem cerkvenih organizacij.« Žekš najprej opozarja, da je pri reševanju nastale težave, saj porabski Slovenci nimajo več možnosti duhovne oskrbe v maternem jeziku, treba poznati tudi predzgodovino, ker »so pred tem tudi na naši strani prestavili madžarsko govorečega župnika iz Lendave. Razlika je sicer v tem, da so tam ostali drugi ljudje, ki znajo madžarsko.« Po njegovem bi madžarska katoliška cerkev to lahko razumela kot provokacijo slovenske, vendar poudarja, da gre za težavo, ki se mora reševati znotraj cerkve. »Če sem prav razumel, je bil škof Štumpf v zvezi s tem v stikih s škofom na madžarski strani. Nameraval je predlagati, a ne vem, ali potem je, da bi, če ne gre drugače, ta problem vsaj delno reševali z našimi duhovniki iz Prekmurja. Upam, da se bo tema dvema stranema ene verske skupnosti, ki sta formalno sicer ločeni, na neki način uspelo dogovoriti za izmenjavo kadrov.«
To, da med vsemi katoliškimi duhovniki na tistem območju le eden govori slovensko, je za Žekša že dokaz, »da je intelektualna raven slovenske manjšine v Porabju in madžarskega večinskega prebivalstva strašno nizka«. Zakaj so Merklija premestili, ministru Žekšu še ni uspelo izvedeti.
Merklija so madžarske katoliške oblasti sicer želele zamenjati že lani, a se je z različnimi prošnjami, tudi iz Žekševega urada, doseglo, da je ostal. Takrat je bilo slišati, da naj bi Merkli, sicer zelo izobražen duhovnik, ki je študiral tudi v Rimu, napredoval in dobil mesto v nadškofiji. »To, kamor zdaj odhaja, ni nadškofija, ampak povsem povprečna madžarska župnija,« pravi Žekš, ki je na kratko govoril že tudi z madžarskim veleposlanikom Istvánom Szent-Iványijem, »ki trdi, da si je želel oditi sam župnik Merkli. Tega ne verjamem, bom pa to zagotovo preveril pri njem osebno.«
Žekš se bo na mislijo pregovarjanja Merklija, naj ostane, odpravil najkasneje čez 14 dni. A pravzaprav je že več kot mesec prepozen, saj že od 1. avgusta v Gornjem Seniku mašuje novi župnik. V madžarščini.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.