2. 9. 2010 | Mladina 35 | Politika
Dr. Mojca Novak
Novoimenovana direktorica Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu (NAKVIS)
© Borut Krajnc
Marca je zaživela dolgo pričakovana agencija NAKVIS, ki je prevzela dosedanje pristojnosti Sveta za visoko šolstvo (SVŠ). Kaj pravzaprav počnete?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
2. 9. 2010 | Mladina 35 | Politika
© Borut Krajnc
Marca je zaživela dolgo pričakovana agencija NAKVIS, ki je prevzela dosedanje pristojnosti Sveta za visoko šolstvo (SVŠ). Kaj pravzaprav počnete?
> Agencija poleg priprave novih predpisov, kot so merila za akreditacijo, merila za prehode med študijskimi programi in minimalni standardi za izvolitve v nazive, vodi postopke za akreditacijo študijskih programov in visokošolskih zavodov ter njihovih sprememb. Deluje predvsem v vlogi strokovne službe in podpore svetu NAKVIS, ki sprejema vse odločitve. V tem obdobju so v obravnavi vloge, ki so bile vložene na SVŠ in se zato presojajo še po starih merilih.
Kakšna je ključna razlika med svetom in agencijo?
> Procesa akreditacije in zunanje evalvacije sta po novem povezana in ne več ločena. Prav zunanja evalvacija je namreč prvi pogoj za podaljšanje akreditacije. Tudi organizacijsko delujemo drugače. SVŠ je deloval prek senatov, podporni organi teh pa so bile komisije za posamezna področja. Zdaj vse odločitve v zvezi z akreditacijami sprejema svet NAKVIS.
Nedavno so bile zoper pet odgovornih na primorski Fakulteti za menedžment vložene ovadbe, ker naj bi pred leti okoli 600 študentom nezakonito omogočili vpis neposredno v absolventski staž. Lahko agencija fakulteti ali njenim programom odvzame akreditacijo?
> Odvzem ali nepodaljšanje akreditacije je rezultat zunanje evalvacije, v kateri skupina zunanjih neodvisnih strokovnjakov presodi kakovost izvajanja študijskih programov in delovanje zavoda. Evalvacija, ki jo navajate, je pokazala na pomanjkljivosti pri izvajanju študijskih programov. Zavod je bil s pripombami evalvatorjev seznanjen, prav tako pa tudi z roki, do kdaj bi moral te pomanjkljivosti odpraviti. Medtem je SVŠ nasledila agencija. Ta bo svet NAKVIS seznanila s tem problemom, ko bodo vzpostavljene razmere za ustrezno reagiranje - to pa je sprejem novih meril za akreditacijo.
Kako namerava agencija sicer skrbeti za kakovost?
> Eden od strateških ciljev razvoja agencije je vključitev v Evropsko zvezo za zagotavljanje kakovosti v visokem šolstvu; toda pot do tega cilja ni enostavna, saj bo morala agencija tudi sama skrbeti za svojo kakovost. Pozitivni izid tega procesa bo omogočil kandidaturo in vpis v register agencij za kakovost.
Ali drži, da naj bi bila agencija že deležna pritiskov?
> Strokovni delavci, ki vodijo postopke akreditacije, so pogosto v stiku z vlagatelji vlog zaradi pridobivanja ustreznih informacij ali njihovih dopolnitev. Zato je pogosto komunikacija dinamična in obsežna, z namenom, da so vloge formalno in vsebinsko popolne.
Sami ste bili dekanja zasebne Visoke šole za upravljanje in poslovanje. Ste zato osebno morda bolj naklonjeni manjšim fakultetam, tudi novim univerzam?
> Moj odnos do manjših ali večjih visokošolskih zavodov je nevtralen. Svojo raziskovalno kariero sem začela konec 70. let na Inštitutu za sociologijo in jo nadaljevala na Inštitutu za družbene vede, ki deluje v okviru Fakultete za družbene vede. Prav tako sem 15 let predavala na Visoki šoli za socialno delo. To pomeni, da imam več izkušenj, vsaj predavateljskih, z večjih visokošolskih zavodov kot z manjših.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.