Vanja Pirc

 |  Mladina 35

Naval na varuhe

Kar 162 primerov nadlegovanja in trpinčenja v organih državne uprave

Maja lani je začela veljati vladna uredba, ki ureja varovanje dostojanstva zaposlenih v organih državne uprave. V njej je natančno definirano spolno in drugo nadlegovanje ter trpinčenje, zato naj bi te oblike nedopustnega ravnanja poslej lažje prepoznali in zoper njih tudi ukrepali.
Ključno vlogo pri varovanju dostojanstva tistih zaposlenih, katerih delodajalec je vlada, naj bi poslej igrali posebni svetovalci, na katere se bodo zaradi nadlegovanja ali trpinčenja lahko obrnili sodelavci. Vsak državni organ je moral izbrati enega ali več svetovalcev, ti pa so se nato udeležili posebnega usposabljanja, za katerega je poskrbel urad za enake možnosti oziroma njegova strokovnjakinja mag. Sonja Robnik. Usposabljanja se je doslej udeležilo 189 svetovalk in svetovalcev iz 123 državnih organov. Dva državna organa še vedno nista imenovala svetovalcev, trije pa uradu podatkov o tem, ali so svetovalce izbrali ali ne, še niso poslali.
Najpomembnejše vprašanje je seveda, ali je imela uredba za zdaj že kakšne konkretne učinke. Odgovor na to vprašanje je hotel dobiti tudi urad. Med svetovalci, ki so že bili na usposabljanju, je julija opravil posebno anketo. Njeni izsledki so zdaj javni, kažejo pa, da se je, čeprav večina svetovalcev svoje naloge opravlja manj kot leto, na slabo tretjino doslej že obrnil kateri od sodelavcev. Skupno so obravnavali že 162 primerov, od tega 33 primerov nadlegovanja, 26 primerov trpinčenja, pet primerov spolnega nadlegovanja in 98 primerov drugega neprimernega, agresivnega vedenja. Robnikova pravi, da jih je presenetilo zlasti slednje, a očitno drugi mehanizmi pomoči ne obstajajo. »Zaposleni so lahko nasilje doživljali že dlje časa, pa razen nekaj državnih organov, ki so to področje uredili s svojimi akti, ni bilo nikogar, na kogar bi se lahko obrnil,« dodaja Robnikova.
Skoraj vsi anketirani svetovalci sicer ugotavljajo, da so njihovi sodelavci seznanjeni z novimi pravili. Petina pa jih priznava, da imajo pri svojem delu težave, najpogosteje zaradi previsokih pričakovanj tistih, ki se obrnejo nanje, pa tudi zaradi nezadostnih izkušenj, občutka nemoči, nezadostnega pravnega znanja, nenaklonjenosti njihovemu delu in ker tisti, ki so dolžni ukrepati, ne poznajo svojih pristojnosti. Svetovalcem se kljub temu za zdaj ne obetajo kakšna dodatna usposabljanja, saj Robnikova pravi, da so osredotočeni na usposabljanje tistih, ki še niso usposobljeni. Razmišljajo pa o tem, da bi o pojavih, ki pomenijo kršenje načela enakega obravnavanja, osveščali delodajalce zunaj državne uprave.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.