Peter Petrovčič

 |  Mladina 37  |  Politika

Svet: Kratke novice

Komisija nad Francijo

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Peter Petrovčič

 |  Mladina 37  |  Politika

Komisija nad Francijo

Na francosko izseljevanje Romov se je presenetljivo ostro odzvala Evropska komisija. Komisarka za pravosodje Viviane Reding je bila zgrožena, da je kaj takega mogoče v Evropi leta 2010, in bila nedvoumna, da »nobena članica EU ne more pričakovati posebnega obravnavanja, ko so na preizkusu temeljne pravice«. Redingova je napovedala, da evropska komisija nima več nobene druge izbire, kot da zoper Francijo sproži postopek. Francija je letos v Romunijo in Bolgarijo izselila že skoraj 8000 Romov, lani pa 9875. Prav te dni pa je francoski senat z 246 glasovi proti enemu potrdil prepoved nošenja burk in nikabov na vseh javnih površinah, ki jo je julija sprejela francoska narodna skupščina. Za zakrit obraz je predvidena kazen 150 evrov, za moškega, ki žensko sili k zakrivanju, pa do 30.000 evrov in do tri leta zapora.

Kateri gori bolje?

Kmalu po za las preprečeni manifestaciji krščanskega fanatika pastorja Terryja Jonesa (grozil je, da bo javno zažigal izvode Korana) je avstralski ateist Alex Stewart na YouTubu naložil posnetek, v katerem trga liste iz Korana in iz Biblije in jih zažiga. Svet je skočil pokonci, obsodbe so deževale in Stewart je takoj izgubil službo, ker je sežigal liste papirja ...

Nova Turčija?

Na referendumu vseh referendumov v Turčiji je ustavne spremembe, ki naj bi Turčijo še bolj evropeizirale, podprlo slabih 58 odstotkov Turkov ob skoraj 74-odstotni volilni udeležbi. Evropski komisar za širitev Štefan Füle je skakal od veselja in pozival k čimprejšnji uveljavitvi sprememb, čestital pa je tudi Obama. A če prelomne spremembe jemljejo moč vojski, hkrati tudi prinašajo možnost, da se po več kot stoletju sekularne Turčije v boj za oblast podajo tudi stranke, ki si na dolgi rok želijo islamizacije turške družbe.

Nadležni novinarji

Ukrajinsko državno tožilstvo je končalo preiskavo o smrti režimu nenaklonjenega novinarja Georgija Gongadzeja leta 2000. Novinar je bil ubit, njegov umor je naročil kar takratni ukrajinski notranji minister Juri Kravčenko, pri tem pa mu je pomagal visoki predstavnik ministrstva, general Oleksej Pukač. Te dni pa je Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu obsodilo Turčijo na plačilo 105.000 evrov odškodnine, ker ji ni uspelo zaščititi novinarja armenskega rodu Hranta Dinka, ki je bil umorjen leta 2007.

Abrakadabra

Romunski poslanci niso podprli predloga zakona, ki bi obdavčil številne vedeževalce in prerokovalce. Glavni pomislek naj bi bil strah pred tem, da bi jih v primeru uveljavitve zakona armada žensk in moških z nadnaravnimi močmi za kazen uročila.



Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.