23. 9. 2010 | Mladina 38 | Politika
Svet: Kratke novice
© Denis Sarkić
Že več mrtvih vojakov kot lani
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
23. 9. 2010 | Mladina 38 | Politika
© Denis Sarkić
Že več mrtvih vojakov kot lani
V Afganistanu, kjer našo državo brani tudi nekaj manj kot 100 slovenskih vojakov, so v zadnjem tednu dni spet umrli številni »koalicijski« vojaki. V torek so recimo talibani z raketometom z neba sklatili vojaški helikopter, umrlo je devet tujih vojakov. Poveljstvo mednarodnih sil Isaf dogodek beleži kot nesrečo in ne omenja napada na helikopter. Pa saj je vseeno, v Afganistanu je letos (torej v slabih devetih mesecih) umrlo 531 tujih vojakov, kar je več kot v celotnem lanskem letu, ko jih je bilo ubitih 521. Od začetka okupacije leta 2001 pa do danes je v Afganistanu umrlo 2097 pripadnikov mednarodnih sil, ki jim pripadajo tudi slovenski vojaki.
Ne spolni, finančni škandal
Po dolgem času spolni prestopki niso glavna novica iz Vatikana, italijanski organi pregona so namreč uvedli preiskavo zoper predsednika vatikanske banke Ettoreja Gottija Tedeschija, ki ga sumijo pranja denarja, in zasegli 23 milijonov evrov. Uradni Vatikan je izrazil osuplost in presenečenje nad aktivnostmi organov pregona in Tedeschiju izrazil polno zaupanje.
Švedska skrajna zadrega
Na švedskih parlamentarnih volitvah je zmagala konservativna koalicija. Ker pa jim je zmanjkalo pol odstotka do absolutne večine, bodo potrebovali še eno stranko. Zunaj poražene liberalnosocialdemokratske koalicije so na voljo zgolj Švedski demokrati. Imenu navkljub gre za skrajno desničarsko stranko, ki ji je sploh prvič uspel preboj v parlament. Zadrega je tolikšna, da bodo poraženci raje dali zmagovalcem eno stranko (Zeleni), kot da bi v vladi gledali »demokrate«.
Tihotapci iz KFOR-ja
Zveza Nato je končala preiskavo o domnevnem tihotapljenju goriva, za kar je bil osumljen eden izmed kontingentov Natovih sil na Kosovu (KFOR). Gre za ukrajinske vojake, ki so na Kosovo vozili velike količine neobdavčenega goriva, ga prodajali podjetjem in zaslužili več milijonov evrov. Kosovo je tako ostalo brez dveh milijonov evrov davkov. Spet torej ukrajinski vojaki, ki so to počeli že v času vojne v Bosni, le da so takrat gorivo prodajali predvsem eni in drugi strani v konfliktu. Po nekaterih ocenah se je vojna v Bosni vlekla vsaj pol leta dlje samo zato, ker so Ukrajinci želeli še nekaj zaslužiti.
Sanjači in sanjač
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Valentin Inzko ocenjuje, da bi se Bosna in Hercegovina EU lahko pridružila v desetih letih. Tiste, ki so govorili o letu 2014, je označil za »sanjače«, dobri poznavalci zapletenega položaja v BiH pa bodo lahko enako dejali za Inzka.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.