4. 11. 2010 | Mladina 44 | Politika
Aleš Gulič
Direktor urada za verske skupnosti
© Borut Krajnc
Na uradu ste pripravili izhodišča novega zakona o verskih skupnostih in jih dali zainteresirani javnosti v vpogled.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
4. 11. 2010 | Mladina 44 | Politika
© Borut Krajnc
Na uradu ste pripravili izhodišča novega zakona o verskih skupnostih in jih dali zainteresirani javnosti v vpogled.
> Tako je. Rekli smo si, poglejmo, kaj je o veljavnem zakonu reklo ustavno sodišče, kaj je namignilo, kaj je izluščilo, kaj je zahtevalo, in novo realnost v obliki tez za novi zakon predstavimo javnosti tako, da se bodo vsi zainteresirani imeli možnost odzvati. Časa je dovolj, ustavno sodišče zahteva spremembe do sredine naslednjega leta.
Zakaj novi zakon, zakaj ne zgolj popravki starega?
> Tudi na podlagi odločbe ustavnega sodišča smo se odločili, da napišemo nov zakon o verskih skupnostih in drugih svetovnonazorskih prepričanjih v skladu s svobodo vesti. Poleg tega je ustavno sodišče vedno dejalo, da je versko dejavnost nedopustno financirati z državnim denarjem, zdaj pa pravi, da jo država lahko podpira. Tudi drugih drobnih zahtev ustavnega sodišča je veliko. Gre za precej pomembnih novosti, ki zahtevajo celovito obravnavo. Moram pa povedati, da bomo vse, kar vsebuje veljavni Šturmov zakon in česar se ustavno sodišče tega ni dotaknilo, obdržali.
Kaj bo po novem drugače?
> Predvidevamo, recimo, da bo vsaj delno dovoljena tudi pridobitna dejavnost. In sicer, da se legalizira tisto, kar nekatere verske skupnosti sicer že počnejo. Poleg tega je treba zagotovo spremeniti način financiranja, ki je zdaj vezan na zadnje štetje prebivalstva, saj to niso verodostojni podatki. Število pripadnikov določene verske skupnosti pa naj bi se ugotavljalo glede na to, kako se ljudje odločajo, komu bodo dodelili tisti del dohodnine, s katerim lahko prosto razpolagajo. Tako bomo imeli vsako leto ažurne podatke. To bo za verske skupnosti, ki so aktivne v odnosu do svojih vernikov, po mojem dobrodošlo.
So verske skupnosti s tezami novega zakona že seznanjene?
> Vsi do dobili teze, objavljene pa so tudi na naši spletni strani. Odzive pričakujemo do 15. novembra. V nasprotju s sprejemanjem veljavnega zakona gre za fazo pred sprejemanjem zakona, za pravo jasno razpravo, tako kot se za demokracijo po mojem spodobi.
Ste od verskih skupnosti že prejeli kak odziv?
> Ne. No, razen če za odziv štejemo to, da je slovenska RKC na prvem posvetu po odločbi ustavnega sodišča sporočila, da se ji zdi najbolje, da se zakon samo popravi in ostane veljaven. Morda bo več odzivov na posvetu, ki ga bomo za verske skupnosti pripravili v kratkem.
Boste besedilo novega zakona usklajevali, dokler se ne bodo strinjale z njim vse verske skupnosti?
> Potrudili se bomo, da bodo razumeli, da novi zakon zanje prinaša dobrodošle novosti. Tudi prehodno obdobje, predvidoma pet let, bo dovolj dolgo, da se bodo prilagodili novostim. Je pa končna odločitev vendarle odločitev vlade, politična odločitev. Tudi ustavno sodišče je izjavilo, da je velika večina odločitev na tem področju odslej v rokah zakonodajalca.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.