4. 11. 2010 | Mladina 44 | Politika
Svet: Kratke novice
Ruta in napad
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
4. 11. 2010 | Mladina 44 | Politika
Ruta in napad
Visoki predstavniki turške vojske, ki velja za varuha sekularnosti, so skupaj z vodilno opozicijsko stranko bojkotirali slovesnost ob dnevu republike v predsedniški palači, ki jo je organiziral turški predsednik Abdullah Gül, ker je predsednikova soproga na slovesnosti nosila naglavno ruto. Gre za prvi tovrstni bojkot, saj soproge vodilnih politikov doslej na teh slovesnostih niso bile navzoče. Vojska je ob istem času pripravila svoj sprejem. Naslednji dan se je v Istanbulu zgodil samomorilski napad, 32 ljudi je bilo ranjenih, od tega 15 policistov.
Protest žrtev spolnih zlorab
Več deset žrtev spolnih zlorab duhovnikov iz kar 13 držav je protestiralo v Rimu in od papeža Benedikta XVI. zahtevalo odločno ukrepanje zoper pedofilske duhovnike. Da papež igra dvojno igro, očitno menijo tudi žrtve spolnih zlorab. V Vatikan jim tamkajšnje oblasti niso dovolile vstopiti.
Jemenske bombe
V Londonu, Dubaju, v Nemčiji in Atenah so varnostne službe in policija odkrili pakete na poti iz Jemna na naslove v zahodnem svetu. V njih so bila eksplozivna sredstva. V Atenah je bomba celo eksplodirala. Načelnik generalštaba britanske vojske David Richards je izrazil podporo jemenski vladi v boju proti »terorizmu«, omenil tudi možnost vojaškega posredovanja v Jemnu, a hkrati potožil, da si zahodni »glasniki miru« nikakor ne želijo odpreti nove fronte in da Jemen ne sme postati novi Afganistan.
Sram ga je
Nemški zunanji minister Guido Westerwelle se je odzval na poročilo o vlogi nemškega zunanjega ministrstva v času nacizma. Dejal je, da ga je sram, ker je njegovo ministrstvo v tistem času aktivno sodelovalo pri genocidu nad Judi. Doslej so Nemci namreč vlogo zunanjega ministrstva v tistem času skrbno skrivali, preiskava pa se očitno zdaj seli tudi na druga ministrstva.
Na oblast prek volitev
Na parlamentarnih volitvah v Kirgiziji je na začudenje svetovne javnosti zmagala nacionalistična stranka odstavljenega predsednika Kurmanbeka Bakijeva. Na oblast se tako vračajo odstavljeni v krvavi revoluciji v začetku leta, ki pa so na oblast prav tako prišli s pučem leta 2005. Kirgizija je edina država v osrednji Aziji s »parlamentarno demokracijo«.
Geji bodo še tiho
Čeprav je ameriški predsednik Barack Obama obljubljal, da bo odpravil zakon, po katerem lahko vojsko služijo samo geji, ki ne izkazujejo svoje spolne usmeritve, je zdaj vrhovno sodišče odločilo, da prepoved ostaja v veljavi. Vprašanje ostaja odprto, ker demokratom ni uspelo prepovedi odpraviti z zakonom.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.