18. 11. 2010 | Mladina 46 | Politika
Svet: Kratke novice
Vse po starem
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
18. 11. 2010 | Mladina 46 | Politika
Vse po starem
Italijanska vlada že leta velja za nestanovitno. Tudi zdaj se ji ne godi nič bolje. Silvio Berlusconi se je kot eden redkih pred leti obdržal na oblasti celoten mandat. Tokrat so vlado zapustili štirje ministri Berlusconijevega koalicijskega partnerja Gianfranca Finija. Donedavni Berlusconijevi zavezniki si želijo oblikovati novo vlado brez Berlusconija. Če ne bo odstopil, mu napovedujejo novo nezaupnico. Berlusconi je sicer že napovedal, da bi njegova stranka na predčasnih volitvah zagotovo zmagala, kar se je v preteklosti že zgodilo, vprašanje je le, ali bi mu uspelo sestaviti vlado in kakšna bi ta bila.
Nepremagljiva Al Kaida
Načelnik generalštaba britanske vojske David Richards je izjavil, da Al Kaide nikoli ne bo mogoče premagati, čeprav meni, da bi jo bilo mogoče toliko obvladovati, da bi bila »naša življenja in življenja naših otrok varna«. Mar ne bi ravno takšno stanje pomenilo, da je Al Kaida premagana?
Grčija, Irska, Portugalska ...?
Grčija se še niti ni začela ukvarjati s strukturnimi spremembami, ki jih je obljubila v zameno za pomoč pri bankrotu, pa finančni ministri držav v evroobmočju že razpravljajo o podobni finančni pomoči za Irsko in Portugalsko. V Evropski komisiji zatrjujejo, da mehanizma za pomoč tema dvema državama ne bodo sprožili, gre očitno samo za kupovanje časa. Irska za zdaj še ne želi zaprositi za pomoč, Portugalska pa že napoveduje, da jo bo domači javnofinančni položaj v to prisilil v kratkem. Povprečni javnofinančni primanjkljaj v evroobmočju je lani znašal 6,3 odstotka, grški pa je bil 15,4-odstoten. Grčija poleg tega pričakovano že sporoča, da ji ne bo uspelo znižati primanjkljaja na 8,1 odstotka BDP-ja, kot so obljubili v zameno za pomoč.
Eni za, drugi proti
Raziskava inštituta Gallup je pokazala različno podporo vstopu v EU med nekdanjimi jugoslovanskimi republikami in drugod na Balkanu. Na Hrvaškem, ki je prva v vrsti, je podpora vstopu v EU najnižja doslej. Le 28 odstotkov Hrvatov bi na referendumu glasovalo za vstop, kar 43 odstotkov pa proti njemu. Tudi v BiH vstop podpira samo 25 odstotkov vprašanih, v Srbiji 44 odstotkov, v Makedoniji kar 60 odstotkov, na Kosovu je za vstop 73 odstotkov vprašanih, v Albaniji pa kar 81.
Okrutna cenzura
V Rusiji je lov na novinarje še vedno povsem odprt. Moskovski novinar Mihail Beketov je v napadu izgubil nogo in več prstov, več mesecev je bil v komi, tako tudi Oleg Kašin. Protivladni aktivist Konstantin Fetisov je še vedno v globoki nezavesti.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.