Peter Petrovčič

 |  Mladina 50  |  Politika

Svet: Kratke novice

Berlusconi kupil zaupnico?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Peter Petrovčič

 |  Mladina 50  |  Politika

Berlusconi kupil zaupnico?

Čeprav se je glede na razmerje moči med zavezniki italijanskega premierja Silvia Berlusconija in njegovimi nasprotniki zdelo, da glasovanja o zaupnici v senatu ne bo preživel, še naprej ostaja premier. Za zaupnico je glasovalo 314 poslancev, proti pa 311. Ohranitev oblasti sta Berlusconiju omogočili dve poslanki iz tabora Gianfranca Finija, pred tem pa je »kupil« tudi nekaj poslancev drugih opozicijskih strank. Tožilstvo je že pred glasovanjem sporočilo, da Berlusconija preiskuje zaradi sumov o kupovanju poslanskih glasov.

Novinar v zaporu

Iransko sodišče je predsednika Društva iranskih novinarjev Mašalaha Šamsolveazina obsodilo na 16 mesecev zapora zaradi »spodkopavanja islamskega režima in žaljenja iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinedžada«.

Demokrati in demokrati

Na prvih parlamentarnih volitvah od razglasitve neodvisnosti pred dvema letoma je s 33,5 odstotki glasov zmagala Demokratska stranka Kosova aktualnega premierja Hashima Thacija. Zdaj je na vrsti sestavljanje koalicije, a verjetno ne več z drugouvrščeno (23,6) dosedanjo koalicijsko partnerico Demokratično zvezo Kosova, saj so Kosovci odšli na predčasne volitve prav zato, ker so se eni in drugi demokrati med seboj sprli. Mednarodni opazovalci sicer opozarjajo na resne kršitve in nepravilnosti pri glasovanju. Na severu živeči kosovski Srbi po večini niso glasovali.

Kdo bo Sanaderja

Potem ko je nekdanjega hrvaškega premierja Iva Sanaderja na begu aretirala avstrijska policija, se je začel boj za interpretacijo, kdo ima večjo oziroma kot prvi pravico, da mu sodi. Hrvaška je takoj zahtevala izročitev ter blokirala Sanaderjevo premoženje in imetje njegove ožje družine. Vendar želijo soditi Sanaderju tudi Avstrijci, zaradi vpletenosti v nezakonite posle z njihovo Hypo Alpe Adria bank. Prvi ga bodo verjetno izprašali avstrijski poslanci, ki v okviru preiskovalne komisije raziskujejo prav ta posel. Ne glede na to, kaj je še »uredil« v Avstriji, preden so ga prijeli, je zdaj izpolnjen priporni razlog begosumnosti; Sanader bo torej vse mogoče razsodbe oziroma obsodbe dočakal v priporu. Pa naj bo ta avstrijski ali hrvaški.

Koroški Slovenci usklajeni?

Predstavniki donedavno na smrt skreganih krovnih organizacij slovenske manjšine na Avstrijskem so se po dolgem času srečali na skupnem sestanku in se dogovorili, da se bodo do aktualnih tem v razmerju do avstrijske države odzivali usklajeno. Vse, kar je bilo potrebno, je bila menjava predsednika Narodnega sveta koroških Slovencev. Valentin Inzko je namreč pred časom zamenjal Karla Smoleja.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.