Tjaša Zajc

 |  Mladina 3

Ljubljanski mestni promet

In njegove napake

/media/www/slike.old/mladina/mtrolab5.jpg

© Borut Peterlin

Ljubljanski potniški promet je zadnja leta doživel kar nekaj sprememb. Ena izmed izboljšav, ki smo jih bili deležni z uvedbo enotne mestne kartice Urbana, je brezplačno prestopanje v 90 minutah po plačilu prve vožnje. Še ena dobra novost je uvedba prikazovalnikov na nekaterih postajališčih, a so ti ponekod tako nerodno postavljeni, da moramo najti pravi kot, preden nanje sploh vidimo.
Franc Možina z oddelka za gospodarske dejavnosti in promet pri Mestni občini Ljubljana pojasnjuje: »V prvi fazi postavljanja prikazovalnikov smo se za lokacije odločali na podlagi števila avtobusnih linij, ki na posameznem avtobusnem postajališču ustavljajo. Mikrolokacije so se določale na terenu samem; tiste, za katere se je po poskusnem obdobju pokazalo, da niso dovolj pregledne, smo kasneje spremenili.« Bomo pa prikazovalnikov deležni še na več lokacijah, saj se bo leta 2011 postavljanje prikazovalnikov nadaljevalo.
Oboje, uvedba kartice Urbana in prikazovalnikov, sodi v projekt Civitas elan, ki je eden od projektov v okviru evropske pobude Civitas plus. Civitas je pobuda evropske komisije, ki poteka od leta 2002, »njen namen pa je testiranje inovativnih strategij v mestnem prometu, ki prispevajo k uresničevanju evropskih politik na področju prometa, učinkovite rabe energije in alternativnih virov v prometu ter varstva okolja,« je mogoče izvedeti na spletni strani Civitas Ljubljana. Gre torej za prizadevanje za večjo učinkovitost prometa in zadovoljstvo uporabnikov.
Še bolj bi bili zadovoljni, če bi bil vstop na avtobuse mogoč pri vseh vratih, s čimer bi se skrajšali postanki na posameznih postajah. Pogosto se tudi zgodi, da so avtobusi zelo natrpani pri prvih vratih in precej prazni v zadnjem delu. Ali se bo to spremenilo, še ni znano, saj, kot je povedala Justina Simčič iz Javnega holdinga Ljubljana, se o možnostih za uvedbo vstopa pri vseh vratih še razmišlja.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.