Erik Valenčič

 |  Mladina 6  |  Politika

Dvoličneži

Multikulturalizem je mrtev, terorist pa svoboden

Po francoski čistki romske populacije in oceni nemške kanclerke Angele Merklove, da je multikulturalizem de facto mrtev, se je promoviranju rasne oziroma verske netolerance, ki se razliva čez politično obličje Evrope, pridružil še britanski premier David Cameron. Na konferenci o varnosti v nemškem Münchnu je v svojem govoru izjavil, da je »državni multikulturalizem« propadel projekt. Čeprav je s tem nekako že nakazal, kdo je odgovoren za to domnevno nastalo situacijo, država namreč, se je izognil analiziranju krivca in takoj prešel k ideološki rešitvi problema. Kot je povedal, si mora Velika Britanija prizadevati za močnejšo nacionalno identiteto, da bi se lahko učinkoviteje spopadla z vsemi vrstami ekstremizmov.
Toda očitno Camerona zanima le ena vrsta ekstremizma, in sicer islamski. V sklopu tega je zelo jasno nakazal, da bo muslimanski populaciji na otoku še bolj zategnil vrv okrog vratu. Dejal je namreč, da bo odtegnil državna sredstva vsem muslimanskim organizacijam v Veliki Britaniji, ki ne naredijo dovolj za boj proti ekstremizmu. In kaj to pravzaprav pomeni?
Osvežimo spomin. Leta 2009 je britanski The Times razkril, da je policija v imenu boja proti terorizmu vzpostavila sila nedemokratičen in pravzaprav gnusen nadzor nad vrtci. Policisti obiskujejo vrtce in od vzgojiteljev zahtevajo, da dejansko vohunijo za najmlajšimi otroki, ki imajo muslimanske priimke. Zanima jih, ali kažejo znake radikalizma. Gre za del vladne protiteroristične strategije Preprečevanje nasilnega terorizma, ki Britance stane 4 milijarde funtov na leto. Vrtci niso edina tarča tega brezobzirnega teptanja človekovih ter državljanskih pravic. Časopis The Guardian je razkril, da vlada izrablja omenjeno strategijo za vsesplošno vohunjenje za muslimani. Če imate na otoku napačen pri-imek, bodo policijo zanimale vaše družbene ter spolne navade in pa duševno stanje. Mladinskim centrom je naročeno, da morajo tovrstne podatke o svojih muslimanskih članih posredovati policiji in podobno. Je Cameron govoril o tem? Če bo denimo neki muslimanski center za dnevno varstvo otrok zavrnil sodelovanje s policijo pri vohunjenju za svojimi obiskovalci in člani, mu bo zaradi tega odtegnjena državna podpora, ker »ne naredijo dovolj za boj proti terorizmu«? Krasna družba.
Spomnimo še na strategijo prejšnje notranje ministrice Jacqui Smith, v sklopu katere so izurili 60.000 britanskih civilnih vohunov, od varnostnikov v nakupovalnih središčih do hotelskih delavcev, da vohunijo za ljudmi, ki bi lahko bili sumljivi. Da si sumljiv, je na Zahodu dovolj že, da si pripadnik druge vere ali rase. Predstavnica Cameronove konservativne stranke in muslimanka Sayeeda Warsi je v nedavnem govoru opozorila na dvoličnost tovrstnih strategij in dodala, da je »islamofobija postala nekaj samoumevnega v debatah za mizo ob večerji«. Ne samo takrat. Julija lani je šofer mestnega prometa v Londonu preprečil dvema muslimankama vstop na avtobus, ker naj bi bili »grožnja drugim potnikom«. Ena od njiju je bila namreč zakrita.
Pred nekaj dnevi je visoki vladni uradnik Gus O'Donnell predstavil poročilo v zvezi z izpustitvijo libijskega terorista Abdelbaseta al Megrahija iz škotskega zapora; Megrahi je leta 1988 organiziral napad na potniško letalo, v katerem je umrlo 270 ljudi. Razlog? Naftni posli z Libijo. Hinavščina britanske vlade je pač tako kolosalna, da je zdrav um ne more dojeti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.