Erik Valenčič

 |  Mladina 8  |  Politika

Svet: Kratke novice

/media/www/slike.old/mladina/ttujkratki_matjaz_kacicnik.jpg

© Matjaž Kačičnik

Četrta revolucija

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Erik Valenčič

 |  Mladina 8  |  Politika

/media/www/slike.old/mladina/ttujkratki_matjaz_kacicnik.jpg

© Matjaž Kačičnik

Četrta revolucija

Po tunizijskem, egiptovskem ter zdaj libijskem režimu vse slabše kaže tudi bahrajnskemu kralju Hamadu bin Isi Al Kalifi. Slednji je sicer iz zapora izpustil 23 političnih zapornikov, ki so bili oktobra lani osumljeni ustanavljanja nezakonite organizacije, vendar niti ta poteza ni pomirila protestnikov, ki se na osrednjem trgu Biser v prestolnici Manama zbirajo v vse večjem številu. Sporočajo, da si ne želijo kozmetičnih reform in raznih tovrstnih vljudnostnih gest, temveč zahtevajo padec režima.

Posnemanje revolucij

Po vzoru arabskih revolucij so tudi hrvaški protivladni aktivisti, naveličani fatalistične politike vladajoče HDZ, pozvali k rušenju vlade Jadranke Kosor. Ker so svojo namero objavljali tudi na spletu, da bi zbrali čim več podpornikov, se je hrvaška policija na njihov prihod dobro pripravila in jim preprečila vstop na Markov trg v Zagrebu, kjer je sedež vlade. Protestniki policijskih barikad zaradi svoje maloštevilnosti niso mogli prebiti, saj se jih je zbralo le okrog 100.

Protesti, protesti

Resnejši protesti medtem potekajo v Grčiji, ki jo je zaradi novih varčevalnih ukrepov države zajela prva splošna stavka letos. Po vsej državi so zaprti državni uradi, banke, muzeji, ohromljena sta tudi pouk v šolah in javni promet, bolnišnice pa delujejo le z dežurnim osebjem. V Atenah je izbruhnil spopad med protestniki in policijo, ki je varovala parlament. Veliki protesti so na drugi strani sveta preplavili tudi New Delhi v Indiji, kjer se je zbralo na tisoče ljudi in protestiralo zaradi povišanja cen hrane ter visoke brezposelnosti.

Potres na Novi Zelandiji

Mesto Christchurch s 400.000 prebivalci na Novi Zelandiji je prizadel močan potres, v katerem je do sredine tedna umrlo najmanj 75 ljudi, več kot 300 pa so jih pogrešali. Tla so se stresla v zgodnjem popoldnevu, ko so bile ulice in trgovine polne ljudi, številni zaposleni pa na delovnih mestih. Velika večina stavb v Christchurchu je uničenih in po navajanju tamkajšnje vlade je to največja katastrofa, ki je prizadela Novo Zelandijo v zadnjih 80 letih.

Korale izginjajo?

Tri četrtine svetovnih koralnih grebenov je resno ogroženih zaradi pretiranega ribolova, onesnaženja, podnebnih sprememb (segrevanje oceanov) in drugih vplivov, je razkrila znanstvena raziskava, ki jo je tri leta pripravljalo več sto naravovarstvenih znanstvenikov. Poudarili so, da če svetovni voditelji temu problemu ne bodo posvetili dovolj pozornosti, bo kmalu prepozno in v nekaj desetletjih bo večina koralnih grebenov na svetu izginila.




Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.