Borut Mekina

 |  Mladina 8

Afera Dimic zaključena

Dobila je opomin in 1600 evrov kazni

Simona Dimic

Simona Dimic
© Borut Peterlin

Afera Dimic se je začela odmevno. Z več kot 10-minutnim novinarskim vklopom v živo izpred njene hiše v Murglah. Javnost je tedaj izvedela vse o njeni kopalnici, bazenu in vhodnih vratih. Drugi dan afere se je celo prikazal »bel terenec znamke Mitsubishi Pajero z dubajskimi registrskimi tablicami«, kar je snemalec na terenu dojel kot grožnjo, zaradi česar so vik in krik zagnali tudi v opoziciji. Očitkov je bilo veliko, po najhujšem scenariju naj bi bila Dimičeva celo zaslužna za zavlačevanje pri stečaju Vegrada, ki naj bi ji pomagal graditi hišo. A nazadnje je ostal zgolj njen in očetov ogromni kredit za obnovo hiše, ki ga je dobila po razmeroma ugodni obrestni meri. Ji ga je uredil Draško Veselinovič, tedaj predsednik uprave NLB in član LDS?
Nekatere od teh očitkov je protikorupcijska komisija pod vodstvom Gorana Klemenčiča začela preverjati že pred petimi meseci. Dimičevo so tudi hoteli povabiti na pogovor, a ni prišla. Temu so sledili še drugi zapleti: očitek, da Dimičeva prezira institucije države, spor z njenim odvetnikom Petrom Čeferinom, ki naj bi bil po mnenju komisije prišel v konflikt interesov, saj je zastopal tudi komisijo. Kje je sedaj ta afera? Iz protikorupcijske komisije so odgovorili, da je primer »večnivojski«, saj je komisija na podlagi informacij iz primera sprožila več ločenih postopkov. Nazadnje postopek sistemske preučitve, kako banke v Sloveniji, ki so posredno ali neposredno vsaj delno v državni lasti, dodeljujejo posojila državnim funkcionarjem in uradnikom na položaju, so pojasnili.
Ta del postopka torej še zmeraj poteka in ga nameravajo zaključiti z načelnim mnenjem, je pa že končan postopek komisije, ki se je nanašal na Simono Dimic osebno. In kakšne so ugotovitve? »Do sedaj smo na podlagi naših ugotovitev iz postopkov, ki smo jih izvedli, eno zadevo odstopili gradbeni inšpekciji in eno policiji, v zadevi poročanja o premoženjskem stanju smo izdali en opomin ter, prav tako na področju premoženjskega stanja, uvedli in zaključili prekrškovni postopek, v katerem je bila izrečena globa.« Več konkretnih odgovorov komisije zaradi varstva osebnih podatkov seveda nismo mogli dobiti, a tokrat nam je na telefonski klic odgovorila Dimičeva, ki je sedaj zaposlena pri Dinersu Slovenija.
Na vprašanje, za kakšne prestopke je šlo, je pojasnila, da je opomin dobila, ker po tem, ko je odstopila s položaja vodje kabineta Boruta Pahorja, protikorupcijske komisije ni obvestila o prenehanju delovnega razmerja in jih ponovno obvestila o premoženjskem stanju, »čeprav sem tri mesece pred tem komisiji po novem zakonu prijavila vse moje premoženje.« Globo, dejala je, da je ta znašala 1600 evrov, pa si je zaslužila, ker se je zmotila pri izpolnjevanju obrazca za prijavo premoženjskega stanja funkcionarjev: Kreditne obveznosti je sicer navedla, a pravi, da v napačno rubriko. Če je to vse, potem lahko rečemo le: kar je narobe, je seveda narobe. In mnogi so pri Simoni Dimic to, da nekaj skriva, slutili že na začetku.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.