Revolucija kot moda

Pozivi k rušenju vlade tudi na Hrvaškem

Policijski prijem za hrvaškega fotografa

Policijski prijem za hrvaškega fotografa
© Boris Scitar/PIXSELL

Po zgledu revolucij v arabskem svetu se je tako imenovana Facebook revolucija začela tudi na Hrvaškem. Pri sosedih sicer niso doživeli ljudske vstaje, čeprav je res, da so pozivi k rušenju vlade pod vodstvom Jadranke Kosor iz Hrvaške demokratične skupnosti (HDZ) vse glasnejši in jih je slišati po vsej državi.
Proteste organizira skupina mladih, registrirana na Facebooku pod imenom Zveza za spremembe, ki opozarja na katastrofalne gospodarske razmere v državi in se oglašuje kot nova sila na hrvaškem političnem prizorišču. Za zdaj je njena glavna platforma ulica. Ko so se protesti pred slabimi štirinajstimi dnevi začeli, je vse skupaj delovalo precej sramežljivo, saj se je v središču Zagreba zbralo komaj kaj več kot sto ljudi in policija jim je z lahkoto preprečila dostop do Markovega trga, kjer sta poslopji vlade in parlamenta, demonstracije na tem območju pa so z zakonom prepovedane. Od takrat se protesti, ki so se razširili tudi v druga večja hrvaška mesta, redno ponavljajo, število udeležencev postopoma narašča, sledili pa so tudi nasilni spopadi s policijo ter množičnejše aretacije. Prav to je po trditvah Zveze za spremembe najpomembnejši razlog za širitev protestov. »Ves čas opozarjamo vladajočo garnituro, da katastrofalnih težav v državi ni mogoče rešiti z represijo. Ves čas govorimo, da bi morala vlada zavrniti retoriko 'policijskih maric in palic' in da takšna represija vodi samo do novega odpora med ljudmi,« so zapisali v sporočilu za javnost.
Čeprav najbrž držijo ugotovitve policije, da so se v Zagrebu med protestnike pomešali huligani iz navijaške skupine Bad Blue Boys, je hkrati res, da policija surovo obračunava s številnimi, tudi mirnimi protestniki. To dokazuje nemalo videoposnetkov. Precej zgovoren je primer Hrvoja Polana, fotografa agencije Agence-France Presse, ki so ga policisti med opravljanjem dela zbili na tla in se nad njim predvsem verbalno znašali, nato pa je na policijski postaji preživel nadaljnjih devet ur.
Vprašanje seveda je, ali vse to ne priča o živčnosti v vladnem kabinetu, saj je protestov v državi vse več. Podporo vladi so javno odrekli celo nekdanji zavezniki, hrvaški branitelji, ki prav tako opozarjajo na izjemno slab položaj v državi. Pesimizem med ljud-mi je razumljiv. Vladi Kosorjeve komajda še uspeva kupovati socialni mir z vedno novim zadolževanjem ...

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.