31. 3. 2011 | Mladina 13 | Politika
Svet: Kratke novice
Srednjeveška ustava
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
31. 3. 2011 | Mladina 13 | Politika
Srednjeveška ustava
Desničarska vlada Viktorja Orbana na Madžarskem je napovedala sprejetje nove »ustave za 21. stoletje«, ki pa v bistvu veliko bolj diši po srednjem veku, saj bosta v njej, če bo sprejeta, poudarka na nekdanji slavi velike Madžarske ter njenih krščanskih vrednotah. Besede »Bog blagoslovi Madžare!« bodo tako denimo nadomestile praznino, ki bo nastala ob umiku nacionalnih manjšin, tudi slovenske, iz ustave. Po mnenju pravnih strokovnjakov pa je še najbolj sporen predlog, da bi po novi ustavi starši na volitvah lahko oddali toliko glasov, kolikor imajo otrok.
Rajski pekel
Število tako imenovanih nezakonitih pribežnikov, ki so se predvsem iz Libije in Tunizije zatekli na italijanski »rajski« otok Lampedusa, velik 20 kvadratnih kilometrov, je do sredine tedna naraslo že na okrog 20.000. Domorodce, ki so zaradi nevzdržnih razmer začeli protestirati in groziti, da bodo zaprli vse urade ter trgovine, da nihče ne bo več mogel jesti, je v sredo prišel tolažit premier Silvio Berlusconi, ki je obljubil pomoč, predvsem pri nastanitvi prebežnikov na celini.
Šovinistični Wal-Mart
ZDA so v pričakovanju največje skupinske tožbe v vsej svoji zgodovini. Pred ameriškim vrhovnim sodiščem namreč poteka predstavljanje dokazov o spolni diskriminaciji v največji trgovski verigi na svetu Wal-Mart, ki jih je na sodišče prek svojega odvetnika vložila skupina zaposlenk. Slednje trdijo, da so ženske v tem podjetju sistematično diskriminirane. Če bo sodišče njihove dokaze sprejelo, bodo proti Wal-Martu vložile skupinsko tožbo v imenu milijona uslužbenk.
Sadamov duh
V Tikritu, rojstnem mestu nekdanjega iraškega diktatorja Sadama Huseina, je skupina oboroženih moških vdrla v stavbo lokalnih oblasti in v pokolu, ki je sledil, ubila 53 ljudi, 98 pa jih je bilo ranjenih. Vladnim silam je šele po nekaj urah uspelo prevzeti nadzor nad poslopjem. Gre za še enega v seriji mnogih krvavih dogodkov, ki pričajo, da je ta država še zelo daleč od neke zahodne vizije demokratične in stabilne države.
Spremembe v Siriji
Zaradi večtedenskih demonstracij, ki so po podatkih človekoljubnih organizacij zahtevale vsaj 60 življenj, je odstopila celotna sirska vlada, predsednik države Bašar Al Asad pa še vedno vztraja na svojem položaju, čeprav priznava, da je glasu ljudstva, ki ga je še na začetku tedna označeval za zarotniško leglo, vendarle treba prisluhniti in v državi uvesti nekatere reforme. Kljub temu konkretnejših korakov v tej smeri ni napravil.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.