Marjan Horvat

 |  Mladina 16

Bog in narod v slovenski himni?

Da le ne bo treba nekoč zapeti: »V sovražnike 'z oblakov / rodu naj naš'ga trešči grom!«

/media/www/slike.old/mladina/mhimna_ml.jpg

© Matej Leskovšek

Poslanska skupina SDS je v parlamentarni postopek vložila novelo zakona o grbu, zastavi in himni. Predlaga, da bi bila slovenska himna celotna Prešernova Zdravljica, ne le sedma kitica, kot to velja sedaj. Po Branku Grimsu pa bi lahko uporabljali tudi skrajšano različico, vendar bi pred sedmo kitico »Žive naj vsi narodi ...« vključili v himno drugo kitico, ki na »prvo mesto postavlja Slovenijo, našo deželo, potem ves slovenski svet, s čimer v okvir vrednot zajame tudi zamejske Slovence in tudi vse, ki pripadajo slovenskemu narodu in so kjerkoli po svetu«.
Poslanci SDS se sklicujejo med drugim na pisatelja Borisa Pahorja, ki trdi, da »v naši himni Slovencev ni. Prešeren je rekel: 'Bog živi nam deželo, Bog živi ves slovenski svet.' A Kardelj je to vrgel ven. Prva demokratična vlada pa je to ponovila. Če bi se sosedje obrnili na nas, bi se nam zahvalili, da jih omenjamo v himni, a nas hkrati vprašali, kdo pravzaprav smo.«
Prešernova pesem je postala himna spontano in leta 1989 je tedanja Skupščina Socialistične republike Slovenije z ustavnim dopolnilom določila Zdravljico za himno, leto kasneje pa sedmo kitico za skrajšano različico himne.
Bomo pa s to spremembo, če bo uspela, poleg domoljubja dobili tudi religiozno komponento v himni. V prvi kitici himne bo našel mesto tudi bog, kajti Prešeren pravi: »Bog živi nam deželo / Bog živi ves slovenski svet ...« Nič novega, saj tudi nad nekaterimi drugimi narodi v himnah »bdi« višja sila. To zaznamo med drugim v (skrajšanih) različicah ruske, srbske, britanske in ameriške himne. Ob primeru ruske himne v SDS pravijo: »Za prikaz vrednotnega jedra sporočila himne Ruske federacije naj navedemo, da se začne s poudarkom: »Rusija - sveta naša država«, konča pa z: »Edina si, od Boga čuvana rodna zemlja!«« V primeru srbske: »Poleg vrednote domoljubja je tudi izrazito religiozno obarvana, saj se poleg v naslovu tudi prav v vsaki kitici vsaj enkrat naslovi Bog, največkrat pa ponovi refren: »Bog nam reši, Bog ohrani srbsko zemljo, srbski rod!«« Britansko Bog ohrani nam kraljico analizirajo takole: »Himna je izrazito religiozno obarvana, saj praktično v vsakem verzu prosi Boga za kraljico, modrost voditeljev in za vse v Veliki Britaniji, pa tudi za zmago nad sovražniki.« Ameriško pa: »Je izrazito domoljubno obarvana pesem, kar prikaže že sporočilo zadnjega verza (sledi za motom »Zaupamo v Boga«, ki je tudi sestavni del himne): naj z zvezdami okrašena zastava zmagovito vihra nad deželo svobodnih in domom pogumnih.«
In zato naj bi se tudi Slovenija ponašala z bogom v himni. Če se bodo tako odločili poslanci, seveda. Morda nam res lahko le On presvetli politično sceno. Samo da ne bo treba nekoč - po zgledu francoske Marseljeze - za himno zapeti tretje kitice Zdravljice: »V sovražnike 'z oblakov / rodu naj naš'ga trešči grom!«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.