Staš Zgonik

 |  Mladina 18

V prah se povrneš...

Slovenska praksa raztrosa pepela umrlih

Ljubljanske Žale in prostor za raztros pepela

Ljubljanske Žale in prostor za raztros pepela
© Borut Krajnc

Pogrebne navade Slovencev se spreminjajo. Vse več je upepelitev in vse več je raztrosov pepela. Lani je bilo v Ljubljani upepeljenih več kot 90 odstotkov umrlih. Še leta 1974 je bilo vseh kremacij v Sloveniji manj kot sto. Več kakor 7 odstotkov pogrebov se je lani opravilo z raztrosom pepela.
Na Žalah so morali zaradi povečanega zanimanja nedavno postaviti dodatno znamenje za imena 'raztrosenih' pokojnikov. Raztros pepela je sicer v Sloveniji urejen precej konservativno. Pokopališča imajo za to odrejene posebne prostore, na katerih lahko svojci opravijo raztros. Raztrosov pepela zunaj pokopališč, ki so v nekaterih drugih državah ustaljena praksa, je pri nas izjemno malo. Lani je bilo po podatkih ministrstva za javno upravo vseh pogrebov zunaj pokopališča le 39. Ta številka se z leti bistveno ne spreminja. Za pokop zunaj pokopališča je treba pridobiti dovoljenje pristojne upravne enote, ta pa dovoljenje zavrne le, če bi bil raztros pepela na nekem kraju v nasprotju z drugimi predpisi oziroma bi pomenil nedopusten poseg v pravice tretjih. Lani niso zavrnili niti ene prošnje.
Kot pravi etnolog Damjan Ovsec na podlagi svojih opažanj, se v Sloveniji za to vrsto raztrosa odločajo predvsem zelo veliki ljubitelji narave. Sicer pa smo Slovenci, kar se pogrebov tiče, še vedno skrajno konservativni in si želimo grob, na katerem lahko svojci obiskujejo pokojne. Navsezadnje smo prvi na svetu po porabi nagrobnih sveč. Ovsec pri tem opozarja še na en dejavnik, ki lahko vpliva na odločitev za raztros - nižje stroške.
V Veliki Britaniji po pisanju časnika Guardian na leto zunaj pokopališča raztrosijo pepel več kot 200 tisoč pokojnikov. A naval je tolikšen, da že povzroča preglavice. Okoljevarstveniki pozivajo svojce, naj pepela umrlih ne trosijo po vrhovih gora, ker fosfati, ki jih pepel vsebuje, preveč spodbujajo rast rastlin. Iz istega razloga Manchester United in nekateri drugi nogometni klubi ne dovolijo več raztrosa na svojih »svetih« zelenicah. Britanska agencija za okolje tudi poziva, naj tisti, ki se odločajo za raztros v reke, to počno dovolj daleč od kopališč in marin, poleg tega pa naj se ogibajo vetrovnih dni.
Zanimivo pa je še nekaj. V Sloveniji glede na zakon o pokopališki dejavnosti žare s pepelom umrlega ni dovoljeno hraniti doma. Ne da bi se nam zdela takšna praksa zelo smiselna, vendar pa ni razloga, da to ne bi bilo dovoljeno. V ZDA so na primer iz inovativnega ravnanja s pepelom umrlih razvili pravo industrijo. Lahko si naročite umetniško sliko, pri kateri je v barve zamešan pepel pokojnika, lahko naročite izdelavo keramičnih okraskov, skulptur in nakita, ki vsebujejo pepel ... Je pa tudi res, da slovenski zakon sicer ne dovoljuje hrambe pepela doma, a hkrati ne preprečuje, da bi to vendarle uresničili. Pri raztrosu pepela zunaj pokopališča namreč ni zahtevana prisotnost uradne osebe. Kdo pa se bo obregnil ob dodatno »vazo« nad kaminom?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.